Kladno je dnes/pomineme-li samozřejmě Prahu/ nejlidnatějším městem Středočeského kraje. Nebylo tomu tak vždy. Ještě v roce 1840 mělo Kladno pouhých 165 domků a zhruba tisícovku obyvatel. Prudký rozvoj města je od poloviny 19. století spojen s nálezem černého uhlí, následnou těžbou a tím i vznikem a prudkým rozvojem železářského průmyslu.
Ze které doby ale pocházejí nejstarší zmínky o současném velikém městě?
Tady se historické údaje dost liší. A ne zrovna o málo. O více než půlstoletí.
Hovoří se sice o rodu Kladenských z Kladna jako nejstarších majitelích dnešního velkého města, ale uvádějí se v souvislosti s ním hned dva rozdílné letopočty i rozdílná století. Budeme-li věřit známému falzifikátorovi českých dějin, renesančnímu historiku Václavu Hájku z Libočan, jsou nejstarší zmínky o Kladně spjaty už s letopočtem 1247 a příslušníky výše uvedeného rodu Ctiborem Kladenským z Kladna a jeho synem Jarošem. Oba se toho roku zúčastnili šlechtické vzpoury proti českému králi Václavovi I. Vzpoura, ke které tehdy skutečně došlo však skončila porážkou šlechty a oba údajní první známí Kladenští z Kladna se ocitli před královským soudem. A král Václav I. k nim zrovna milosrdný nebyl. Ctibor, který si rád nechal přezdívat ,,Moudrá hlava“/Prý o sobě tvrdil, že je tak chytrý, že by mohl radit samotnému Bohu/ byl v roce 1250 stát přiostřeným prknem. Jeho syn Jaroš nedopadl lépe. Byl vpleten a vlámán v kole, což byl tehdy také jeden ze způsobů popravy.
Což o to, příběh o Ctiborovi a Jarošovi je pravdivý. Uvádí ho už ve své česky psané kronice kronikář nesprávně nazývaný jako Dalimil o dvě století dříve než Hájek z Libočan. Jenže Dalimil neuvádí u Ctibora ani Jaroše přízvisko Kladenský z Kladna. S tím přichází až prvně Václav Hájek z Libočan, který si rád hodně přidával i vymýšlel a kterému proto nesmíme příliš věřit. Současní historičtí badatelé sice potvrzují historickou existenci Ctibora i Jaroše, ale podle nich nepocházeli z Kladna, ale ze současnému městu vzdáleného Lipníka.
Pokud takto vyloučíme rok 1247 jako první známý v kladenské historii dostaneme se až do následujícího 14. století. Zde se až k roku 1315/podle jiných údajů 1318/ uvádí jistý Vrchota z Kladna, který v této době vlastnil ves Kladno, ve které snad už tehdy byla i tvrz. Tento druhý údaj ze 14. století je už historicky nezpochybnitelný.
Luboš Hora-Kladno