Vegetariánství

Je řada lidí, kteří jsou vegetariáni a tento způsob výživy se snaží i všemožně propagovat.

Je však vegetariánství opravdu zdravé? Jednoznačnou odpověď na to dát nelze. I vegetariánství má své ,,pro a proti“.

Vegetariáni odmítají jíst maso bud z přesvědčení nebo ze zdravotních důvodů. Někteří z nich však neodmítají vejce a mléčné produkty. Jsou však i radikální vegetariáni, kteří uznávají pouze rostlinnou potravu. Pravdou je, že vegetariáni mají zhruba o 40 procent vyšší naději, že se u nich do 35 let neobjeví rakovina, než ti co jedí maso. Je to díky větší spotřebě vlákniny a složitých sacharidů a menším příjmu saturovaného tuku. Jsou také tím pádem hubenější než lidé, kteří maso normálně jedí. Dále mají obvykle nižší krevní tlak i hladinu cholesterolu. Proto také mají menší pravděpodobnost srdečního onemocnění.

Vegetariáni, kteří jedí vyváženou stravu , netrpí nedostatkem základních látek. Tím, že přijmají luštěniny a obiloviny současně/například čočku se sojou, nebo hnědou rýži/ dostávají stejné množství bílkovin jako v mase. Pokud je jejich strava dobře složená, neměli by být ochuzeni o železo, vápník a kyselinu listovou, kterou obsahují například zelené listy salátu, ořechy a semena. Ale často, zvláště u žen se u nich objevuje nedostatek železa a z toho plynoucí chudokrevnost.

Kromě toho jsou vegetariáni ohroženi ještě nedostatkem vitaminu B12 a musí ho získávat uměle.

Vitamin B12 sice obsahuje též sojové mléko, ale jen v menším množství. V létě díky slunečnímu záření sice nestrádají nedostatkem vitaminu D, ale zato ho postrádají v zimě.

Makrobiotická dieta má svůj podklad v japonské filozofii ZEN, která se snaží nalézt rovnováhu mezi JING a JANG principem v potravě. V nejpřísnější podobě se tato dieta omezuje pouze na hnědou rýži, což vede k poruchám výživy a karencím. Méně extrémní verze snižuje riziko vysokého krevního tlaku, obezity, vysoké hladiny cholesterolu , zácpy a rakoviny. Těchto výhod je také možno docílit bez omezení příjmu vitaminů , minerálů a výživových doplňků, jestliže budeme používat méně přísnou a racionálně vegetariánskou dietu a současně přijímat železo uměle.

Co napsat závěrem k vegetariánství. Je prospěšné nebo naopak škodlivé. Může být prospěšné pouze v případě pokud se jím neřídíme přísně radikálně a vegetariánskou stravu pravidelně doplňujeme vhodnými potravinovými doplňky.

Luboš Hora – Kladno

Napsat komentář