Český král Václav IV. měl jako osobní emblém maličkého ptáčka ledňáčka ve věníku. Tento trochu tajemný symbol se snad váže k jeho soukromému životu. Panuje totiž mínění, že jde o symbol věrné lásky a manželství s druhou manželkou pohlednou Žofií bavorskou.
Sama symbolika emblému je srozumitelná . Zřásněná stuha s uzlem dole/tzv. věník/je převzatý a prastarý symbol lásky , známý minnesangrům i italskému humanistovi Petrarcovi .
Ledňáček? Ten drobný ptáček figuruje v antické pověsti o Alkyoně, ženě, která z žalu nad smrtí svéhochotě se vrhla do moře. Bohové dojatí věrnou láskou jdoucí až za hrob se nad Alkyonou slitovali a proměnili ji
v ledňáčka. Plastické, malířské či kresebné zobrazení ledňáčka ve věníku se ve Václavových časech často objevuje na stavbách i dobových rukopisech. Pokud ho chápeme správně, mělo by jít o emblém , který vyjadřuje stálost citu.
Nejstarší ledňáček z Václavových dob se zachoval v kapli pražské Staroměstské radnice. Kaple byla vysvěcena roku 1381. Ptáček je sice ve věníku, ale není tam sám, když proti němu na uzlu stuhy stojí ještě druhý. A zobáčky obou se setkávají v písmenu E, které vyplňuje střed kruhu. Co znamená to písmeno E? Určitě ne královu Manželku Žofii bavorskou, protože v době, kdy tento emblém vznikl neměl Václav o Žofii ještě ani ponětí. Za ženu si ji vzal až o osm roků později. Kdo tedy byla ta záhadná žena , jejíž jméno začínalo písmenem E. A jde vůbec o iniciály vztahující se ke křestnímu jménu nějaké ženy? To je otázka dosud nevyřešená. Zatímco nejstarší emblém zobrazuje ledňáčky dva , z jeho pozdějších podob jeden z nich zmizel. Václavův mladší emblém má už jen ledňáčka jednoho. Lze ho spatřit na příklad na Staroměstské mostecké věži. Nový Václavův emblém má vždy už ledňáčka jednoho a zmizelo z něj tajemné písmeno E.
Pokusů o přesné vysvětlení Václavova emblému, at toho nejstaršího či těch novějších bylo učiněno několik. Žádný však přesvědčivě nepodává vysvětlení. Tajemství Václavova ledňáčka trvá….
Luboš Hora-Kladno