Ludvík Jagellonský byl druhý a poslední Jagellonec na českém královském trůnu. Jediný syn předchozího českého i uherského krále Vladislava Jagellonského a Anny de Candal se narodil roku 1506. Stejně jako jeho otec byl králem nejen v Čechách, ale i v Uhrách. Obou královských korun se dočkal po smrti otce již jako desetiletý v roce 1516. Trvale žil v uherském Budíně a české prostředí znal jen velmi málo. Jeho vladařská éra trvala deset let /1516-1526/. Jeho pohnuté osudy jsou jistě zajímavé, ale do samotných českých dějin příliš nezasáhl.
Za jeho vlády zaútočili opětovně na uherské království Turci. Za jejich nájezdů ztratili Uhři několik podunajských pevností, především Bělehrad, Šabac , Pács a Oršavu. K nejdůležitější bitvě mezi Ludvíkovou převážně uherskou armádou a Turky však došlo u městečka Moháče na jihu uherského královsvtí. Moháč leží v bažinatém terénu na Dunaji pár kilomertrů nad místem, kde řeka opouští zemi.
Samotná bitva u Moháče byla prohrána vlastně už předem. Ludvíkovo vojsko stálo proti asi čtyřnásobné přesile zkušených válečníků Turků. Vyprovokován názory svých velitelů , dal dvacetiletý Ludvík šílený rozkaz k čelné zteči jízdy proti několikanásobné turecké přesile. A to mohlo dopadnout jen katastrofou, ke které také nakonec došlo. Samotná bitva u Moháče trvala pouze zhruba půldruhé hodiny. Turci Ludvíkovu armádu vyloženě převálcovali a jako povoden se vehnali do nitra uherské země. Honosné a těžké brnění posloužilo Ludvíkovi jako dočasná rakev. To ho totiž při útěku z prohrané bitvy u Moháče doslova stáhlo
do bažiny, kde se utopil.
Jak probíhala samotná bitva? Když turecké jednotky sestupovaly z terénní terasy na rovinu u Moháče, dal Ludvík rozkaz poslat svou jízdu k předem ztracenému útoku. Jízda byla ovšem v kratičké době tureckým vojskem zahnána na útěk. Obnaženou uherskou pěchotu Turci obklíčili, takže téměř 15 000 uherských pěšáků v bitvě padlo.
A jak to dopadlo s králem Ludvíkem Jagellonským? I on se dal na pochopitelný útěk z prohrané bitvy. Na útěku ho doprovázel slezský rytíř Oldřich Cetrys , patrně jediný očitý svědek Ludvíkova úmrtí. Ten pak dokázal, že Ludvíka Jagellonského stáhla těžká rytířská zbroj do bažin, kde zahynul.
Pátrání po Ludvíkových ostatcích bylo kupodivu úspěšné. Jeho tělo bylo z bažin vyproštěno a poté převezeno do uherského města Stoličného Bělehradu. Tam byl Ludvík Jagellonský dva a půl měsíce po bitvě pohřben. Třebaže Čechů se prohraná bitva u Moháče přímo téměř nedotkla, pak nepřímo zcela určitě.
Po celkem přívětivé vládě Jagellonců v Čechách se tam dostal k moci zcela nový rod mnohem drsnějších germánských Habsburků. Habsburkové s přísností i tvrdostí z velké většiny tak vlastně vládli pak v českém království další celá čtyři století až do roku 1918.
Luboš Hora-Kladno