Slavní indiánští náčelníci-Úvod

Vinnetou! Kdo by neznal to jméno? Na vrcholu bílých skal nádherný mustang a on v jeho sedle. Na hlavě čelenku z orlích per, v rukou ručnici pobitou stříbrnými hřeby, oči zacloněné dlaní hledí na sluneční stranu. Nepohne se, zkameněl.Mramorová socha. Velebnost vytesaná na obzoru. Pořád tam ještě stojí,kdesi uprostřed nádherné krajiny, nad hlavou jasně modré nebe. Pořád tak mlčenlivý.Věrný.Statečný. Rozvážný a moudrý. Urostlý,hbitý a silný. Prostě jedním slovem-dokonalý. Nezměnil za to více než století velký náčelník Apačů. I já ho měl v době svých klukovských let za svůj idol. Hltal i sbíral jsem tenkrát pověstné ,,mayovky“ a řadu těchto knih vlastním dodnes, třebaže už je nečtu. Někdy na prahu dospělosti jsem začal číst jiné knihy, především ty od našich předních Amerikanistů Václava Šolce a Miloslava Stingla. Už nešlo o knihy dobrodružné, ale o literaturu skutečného historického faktu. Ale co můj dětský idol Vinnetou?

Žil opravdu? Bylo opravdu tak dokonalý? Anebo je to proboha jen pohádka stvořená německým spisovatelem Karlem Mayem.

Pravda je možná pro některé jeho obdivovatele z řad mládeže trochu tvrdá.

Vinnetou nikdy nebyl, nežil, ani prstem ruky nikdy nepohnul. Ideály jako byl on nepotkáváme na ulici. Jenom v knížce mohl Karel May Vinnetouovi darovat stoprocentní dokonalost.

Obdivovatelé Vinnetoua však úplně smutní být nemusí. Náčelník Apačů Vinnetou sice nikdy neexistoval, ale existovali mnozí jiní indiánští náčelníci, kteří se jeho ideálu alespoň blížili. A ti byli opravdoví, skuteční, opravdu žili a pohybovali se po rozlehlém území dnešních Spojených států amerických a to někteří dokonce v době, kdy Spojené státy jako nezávislý státní útvar ještě ani neexistovaly.

A ti skuteční indiánští náčelníci také byli silní, obratní, stateční, milovali svůj indiánský lid, za který byli vždy ochotni položit život, a co víc, byli k smrti věrní, neúplatní, špinavými dolary -měnou Spojených států pohrdali a nedali se za ně koupit.

Budeme hovořit o skutečných mužích rudého plemene, kteří at se to bílým Američanům jakkoli nelíbí se nesmazatelně zapsali do dějin Spojených států amerických a vlastně i do světové historie.

Vybral jsem pouze šest nejznámějších jmen skutečně existujících indiánských náčelníků. Bylo jich však mnohem, mnohem více. Je mi upřímně líto, že jsem ve svém seriálu množství dalších opomenul a vynechal. Jen namátkově tedy alespoň jména některých dalších slavných mužů rudého plemene, za které mluvily jejich činy. Z Indiánů amerického severovýchodu je třeba připomenout především náčelníka spojených kmenů Sauků a Foxů Černého sokola, který se bil za svůj lid ještě společně s Tecumsehem /o kterém bude řeč/ a v boji s bílými Američany vytrval ještě více než 10 let po Tecumsehově smrti.

V oblasti jihovýchodu dnešních Spojených států vynikal heroickými činy především náčelník Seminolů Yaholo.

Skvělých náčelníků měli prérijní Indiáni celou řadu, tak jen pár jmen, která se nesmazatelně zapsala do dějin Spojených států a jejich válek s Indiány. Vedle zde uvedených náčelníků Rudého oblaku a Sedícího býka na sebe řadou vítězných bitev nad bledými tvářemi výrazně upozornil náčelník spojených Dakotů Šílený kůň. Za zmínku jistě stojí i další jako Kropenatý ohon, Malý havran, stejně jako náčelníci Gall, Americký kůň, Chromý jelen, Dvojitý měsíc, Malý vlk…

Z apačských kmenů na na sebe kromě zde zmiňovaných Mangase Coloradase a Geronima upozornili třeba Pope, Cochise, Eskimenzin, nebo Victorio.

A všichni tihle jmenovaní měli mnoho společného .Byli silní, stateční, moudří a co je nejdůležitější čestní, neúplatní, vždy milující svůj indiánský lid, ze kterého vzešli a pro který byli ochotni i položit svůj život.

Všichni ti zde jmenovaní na rozdíl od legendárního,ale nikdy neexistujícího náčelníka Vinnetoua skutečně žili a skutečnému ideálu severoamerického Indiána, kterého ve své fantazii stvořil spisovatel Karel May se alespoň blížili…

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář