Mangas Coloradas
V našem seriálu se posuneme ještě dále na jih, nebo spíše jihozápad dnešních Spojených států. Tady dnes leží americké státy jako Arizona, Texas, nebo Nové Mexiko. Tyto státy ovšem až do poloviny 19. století nepatřily Spojeným státům americkým , ale Mexiku. Teprve,když Mexičané prohráli v polovině tohoto století válku s USA, připadlo toto jihozápadní území Spojeným státům.
Mexičané byli za svého držení tohoto území proti místním Indiánům téměř bezmocní.
Tady totiž žili bojovné příbuzné kmeny, které souhrnně nazýváme jako Apače. Náčelníkem Apačů sice nikdy nebyl Vinnetou, kterého stvořil ve své fantazii německý spisovatel Karel May, ale přesto v čele kmene Apačů mimořádně schopní náčelníci byli. Jen jejich jména byla jiná. Aspoň namátkově Pope, Juan José, Mangas Coloradas, Cochise, Victorio a konečně ten poslední a nejslavnější Geronimo.
Pokud patřil jihozápad Mexiku, měli Apačové nad tímto státem poměrně zřetelně navrch. Nejenže nemuseli téměř bránit svá loviště, ale naopak podnikali na území Mexika válečné nájezdy,zejména do mexických států Sonora a Chihuahua.
Teprve když na toto téměř výsostné území Apačů začínají ze severu proudit první američtí trapeři, lovci, zlatokopové, začíná pro jejich kmeny brzké smrtelné nebezpečí. Ne od slabého Mexika, které ve vzájemné válce deklasují Spojené státy, ale právě od mnohem silnějších obyvatel a vojáků se státní příslušností k USA. Vždyť hned po válce s Mexikem je dosud výsostně území Apačů- takzvaná Apacherie najednou součástí jiného státu-Spojených států amerických. A Američané nepřipustí,aby na jejich území stále se rozrůstající o nové a nové státy existovala nějaká nezávislá indiánská oblast, kterou zde vytvořili především Apačové. Tím spíš,že na tomto území se nacházejí drahé kovy včetně zlata.
A americká armáda již v polovině 19. století zamíří do Apacherie. Náčelníkem jednoho z apačských příbuzných kmenů je Mangas Coloradas-muž mimořádně obrovité /téměř dvoumetrové/ svalnaté postavy. Ten se v minulosti už nejednou skvěle osvědčil v boji proti Mexičanům. Teď však před ním stojí mnohem silnější nepřítel- Američané. Mangasovi se podaří proti nim sjednotit všechny příbuzné apačské kmeny. Sám Američany k smrti nenávidí,protože není to tak dlouho co ho přivázali ke stromu a zbičovali do bezvědomí.
Mangas Coloradas zatím vede spojené apačské kmeny,ale protože je mu už kolem šedesátky musí spoléhat i na náčelníky jiných spojených apačských kmenů. Mezi nimi si nejznámější jméno vydobyl náčelník apačských Chiriacuhuů jménem Cochise,který je navíc Mangasovým příbuzným,když se oženil s jeho dcerou.
Mangas a Cochise začínají na všech světových stranách jejich Apacherie válčit protiAmeričanům. Válčí se několik let, když nečekanou dočasnou úlevu přinese Indiánům občanská válka Severu proti Jihu,která vypukne v roce 1861 a na několik let odvrátí pro Apacherii přímé nebezpečí od USA. Když však válka v polovině šedesátých let skončí vítězstvím Severu,brzy se rozhoří válka Američanů s apačskými kmeny nanovo.
Američanům je ještě během občanské války jasné, že musí zneškodnit hlavního náčelníka Mangase Coloradase, třebaže tomu už táhne na sedmdesátku. Přesto je stále velmi mocným a hlavně zarytým nepřítelem bílých Američanů.
Američané pozvou Mangase na mírové jednání,kde s ním chtějí uzavřít mír. Téměř sedmdesátiletý,ale stále velmi silný náčelník obrovité postavy se na jednání dostaví sám a beze zbraně. Sám po padesáti letech svých bojů již touží po míru.
Ke schůzce dojde 17.ledna 1863 v místě zvaném Mc Lane. Byla už noc. Americký velitel navrhl, aby jednání odročili na příští den. Ještě Mangase ubezpečí že bude pod bezpečnou ochranou dvou amerických vojáků a nemusí se ničeho bát. Ve skutečnosti poradil těm dvěma strážcům,jak se Mangase definitivně zbavit. Mangas zmožen náročným jednáním už pomalu usíná. Za této situace jeden ze strážců rozžhavil v ohni svůj bajonet a poté vrazil žhavou ocel Mangasovi do lýtka. Náčelník se pokusil vyskočit,ale to už druhý strážce na něj vystřelil z koltu. A Mangas Coloradas po výstřelu padl těžce raněn přímo do plamenů strážního ohně. K ránu oheň dohasl. A v šedivém popelu dohasínajícího ohně dohasl i život slavného náčelníka. Americká oficiální zpráva o jeho smrti zněla: ,,Zastřelen na útěku!“ Jak typické pro bílé obyvatele Spojených států….
Luboš Hora-Kladno