Seriál Kožní onemocnění – 6.část

6. Kousnutí nebo štípnutí hmyzem

Většina kousnutí nebo štípnutí hmyzem nestojí prakticky za zmínku a vyvolá jen přechodné podráždění, které zanedlouho zmizí. Některá kousnutí /zejména klíšťaty/ mohou však být velmi nebezpečná.

Po kousnutí například komáry nebo bodnutí včelou či vosou přinášejí obvykle drobný otok, který zanedlouho zmizí, /pokud není člověk na toto poškození kůže alergický/. U nás kromě klíšťat, a snad i sršňů nebezpečný hmyz téměř neexistuje. V tropických zemích však může bodavý hmyz přenášet malárii, spavou nemoc nebo tyfus.

Když vás bodne včela nebo vosa, je to pouze jejich ochrana a nesnaží se tento hmyz vaši krev pít. Včely však na rozdíl od vos nechávají ve vaší kůži žihadlo a to je třeba jemně odstranit.

Někteří jedinci jsou však na hmyzí kousnutí, vpich či štípnutí alergičtí a u nich se pak mohou objevit i vážnější následky. V nejtěžších případech se objeví anafylaktický šok, který vyžaduje rychlé lékařské ošetření včetně injekčního podání adrenalinu. Každý, kdo o své alergii ví, měl by v příslušném ročním období u sebe nosit injekci k rychlému použití.

Zvláštním případem jsou pak klíšťata, která vysávají vaši krev a ke kůži jsou pevně připoutána. Vedle encefalitidy mohou klíšťata na člověka přenášet boreliozu. Jejich kousnutím se do těla dostávají zárodky nemocí, která se projeví po jednom až dvou týdnech okrouhlým zarudnutím v okolí místa přisátí klíštěte. Současně se objeví u takového člověka i příznaky chřipky-mírný vzestup teploty , bolesti hlavy, svalů a kloubů. V takovém případě je nutné okamžitě navštívit lékaře, který vám předepíše antibiotika, aby se zabránilo dalšímu šíření choroby.

Sám mám s hmyzem vlastní zkušenosti. Na klíšťata mám vyloženě štěstí a zažil jsem jeho přítomnost na těle asi 2x za celý život. Znám však jedince, kteří měli za jediný den přisáto i více než 10 klíšťat.

O to větší smůlu mám na včely a vosy. I když nejsem na jejich žihadla alergický stala se mi v životě hned 3x nepříjemná věc. Včela nebo vosa mi píchla žihadlo přímo do rtu, tedy místa, kde je kůže nejtenčí. V prvním případě mi za chvíli otekl celý obličej a musel jsem navštívit pohotovost. Tam mi píchli nějakou injekci a otok byl snad během hodiny pryč. Když se mi to stalo podruhé už mi obličej neotekl, ale raději jsem znovu vyhledal pohotovost a dostal injekci. A když jsem byl bodnut do rtu potřetí, už jsem lékařskou pohotovost ani nevyhledal. Obličej mi vůbec neotekl a neměl jsem ani žádné třeba sebemenší problémy. Vysvětluji si to tím, že díky třem píchnutím včelou či vosou do rtu si můj organizmus vytvořil dobrou imunitu proti žihadlům.

Luboš Hora – Kladno

Napsat komentář