1 – Prolog
O Aloisi Jiráskovi jsem před dvěma lety zpracoval závěrečnou práci pro Slánskou Akademii volného času. Práce byla vyhodnocena odbornicí na českou literaturu velmi příznivě a já tak získal další čestný diplom. Proč tedy tuto práci nepoužít pro seriál o patrně nejznámějším představiteli české historické prózy.
Důležitým důvodem, proč jsem se rozhodl napsat práci právě o Jiráskovi, je fakt, že vlastním všechny svazky jeho sebraných spisů i to že k historii mám bližší vztah, než k samotné literatuře. Řada Jiráskových děl byla i zfilmována a měl jsem možnost je v této podobě také shlédnout. Opakovaně čas od času sleduji třináctidílný televizní seriál ,,F.L.Věk“/ s Radoslavem Brzobohatým v hlavní roli/ natočený na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století, který jsem si pro vlastní potřebu stáhl z internetu. Mnohokrát jsem také viděl i známé filmy z období husitské revoluce-,,Jan Hus“, ,,Jan Žižka“ a ,,Jan Roháč z Dubé“ / první dva natočil známý režisér Otakar Vávra/, kterým důležitou předlohou byla tři stejnojmenná Jiráskova dramata. Tu dvojici filmů ještě režisér Otakar Vávra doplnil o film ,,Proti všem“, ve kterém filmově zpracoval stejnojmenný Jiráskův historický román jako časově druhý v pořadí Jiráskovy románové trilogie z doby husitské /,,Mezi proudy“, ,,Proti všem“ a ,,Bratrstvo“/
Ve filmovém zpracování jsem viděl i některá jiná Jiráskova díla jako ,,Temno“, nebo ,,Filozofskou historii“. Osobně považuji za škodu, že číst Jiráskova díla se v současné době jaksi nenosí.
I když se Alois Jirásek asi nemůže srovnávat se skutečnými literárními velikány světové klasické literatury jeho doby, číst jeho knihy zcela jistě cenu má.
Řada spíše pozdějších literárních kritiků mu vyčítala zjednodušování psychologie hrdinů, především v tom že nedokázal do detailů analyzovat psychiku svých postav.
Snad to tak opravdu je. Ale Jirásek přece není Tolstoj, nebo Dostojevskij. Jemu šlo patrně především o něco jiného. Chtěl na svých hrdinech zobrazit především určité historické období i významné události českých dějin. A to se mu myslím dobře podařilo.
Navíc jsou jeho knížky čtivé, zejména pro milovníky české historie.
Luboš Hora-Kladno