Vydatný spánek posiluje a obnovuje energii. Pokud těžká nespavost -obtížné usínání nebo předčasné probouzení trvá dlouho, může porušit nejen duševní pohodu, ale i poškodit zdraví, především duševní.
Individuální potřeba spánku kolísá od 4 do 10 hodin denně. Starším osobám stačí méně spánku, protože intenzita jejich životních pochodů klesá a náhrada sil nevyžaduje tolik času.
Nespavost bývá obvykle příznakem dalších skrytých problémů. V kvalitě spánku se odráží stav mysli, stejně jako třeba v chuti k jídlu. Dostatečnému spánku brání často různé úzkosti, napětí v rodině, nebo v zaměstnání. Existují ale ještě další faktory, které spánek také ovlivňují. Jsou to například různé citové krize jako úmrtí, rozvod, rozchod s partnerem, nebo blízkým člověkem, ztráta zaměstnání i některé další.
Spánek mohou silně narušit též závažná onemocnění, provázená silnými bolestmi.
Osoby trpící depresemi marně hledají pomoc ve spánku. Naopak budí se předčasně a pak následuje těžká doba, kdy nespíte, neustále přemíláte své problémy, které se zdají neřešitelné a vše vypadá černě. Znám to dobře z vlastní zkušenosti, když jsem mnohokrát nespal vůbec třeba i dvě i více nocí za sebou.
Je ale možné s nespavostí bojovat? Samozřejmě že ano. Když už je nespavost skutečně kritická, neobejdeme se bez léků na spaní. Ty přinesou okamžitý efekt, ale velký pozor na ně. Užívání těchto přípravků po delší dobu obvykle snižuje jejich účinnost. Proto musíme pro dosažení stejného efektu postupně zvyšovat dávky a tak dochází k závislosti. Proto je lepší se léků na spaní vyvarovat, respektive brát je jen v opravdové krizi a pouze krátkodobě. Existují totiž i jiné prostředky ke zbavení se poruch spánku.
Zde je několik bodů návodu jak se zbavit poruch spánku bez léků:
- Ověřte si, zda je vaše ložnice dostatečně větraná, izolovaná od hluku a že vám v noci nebude ani horko, ani zima.
- Choďte spát i vstávejte každý den ve stejnou dobu.
- Vyhýbejte se zdřímnutí během dne.
4.Napijte se před spaním teplého mléčného nápoje, abyste dodali mozku látky nutné pro lepší usínání. Naopak se večer vyhýbejte nápojům obsahující kofein/nejen káva, ale i čaj, různé koly, nebo kakao/. Co se týče alkoholu, ten sice uspává, ale když je ve větším množství pak i probouzí uprostřed noci.
5.Vytvořte si prostředí vhodné pro usínání, před spaním nedělejte žádnou práci, vyhýbejte se diskutování a rozčilování. Nejezte těžká jídla. Nesledujte televizi dlouho do noci.
- Jděte v podvečer na procházku, nebo si zaběhejte či zacvičte.
- Každý večer si v klidu rozvažte, co jste přes den udělali dobře a co špatně. Udělejte si plán činnosti na další den.
8.Vaše ložnice má být chráněným místem. Před vstupem do ní odložte veškeré starosti i případné výčitky svědomí.
Luboš Hora-Kladno