Můj oblíbený autor Viktor Hugo 5

Chrám matky boží v Paříži

Velmi pěkný historický román Viktora Huga se odehrává  v 15. století v Paříži za vlády krále Ludvíka XI. Jak je pro Viktora Huga typické jedná se o romantický román, plný vzrušujících událostí, zvratů i hlubokých kontrastů.

Na začátku románu je znetvořený , hrbatý a téměř hluchý zvoník v chrámu Matky boží Quasimodo zvolen davem za krále ohyzdů a bláznú. Pro svého opatrovníka s titulem nejvyššího církevního hodnostáře chrámu Frolla se pokusí unést krásnou cikánku Esmeraldu. Při činu je však chycen a odsouzen k pranýři. Tanečnice Esmeralda se nad ním slituje a dá mu napít vody. Až nelidsky ohyzdný hrbáč Quasimodo se při této příležitosti do Esmeraldy nešťastně zamiluje. Esmeralda je zamilována do krásného velitele lučištníků Phoeba. Ten je však pouhým sukničkářem a Esmeralda pro něj znamená jen krátkodobé povyražení.

Do Esmeraldy se však přes církevní celibát zamiluje i páter Frollo. Právě Frollova spalující láska se stane všem hlavním hrdinům záhubou. Frollo se přes mnohé neúspěšné pokusy snaží zmocnit Esmeraldy a využije k tomu i těch nejodpornějších prostředků.

Vinou Frollových intrik je Esmeralda nařčena z čarodějnictví, uvězněna a odsouzena na smrt. Nešťastnému Quasimodovi se podaří unést Esmeraldu do vnitřku chrámu, kde je dočasně chráněna. Frollo nabídne Esmeraldě záchranu výměnou za její oddanost a lásku. Ona však ošklivého a zlého kněze opakovaně odmítá. Proto ji Frollo vydá napospas osudu. . Esmeraldě se pak stane osudnou její láska k vojenskému důstojníkovi Phoebovi. Když po ní vojáci pátrají jako po odsouzené čarodějnici, vykřikne Phoebovo jméno a tím na sebe upozorní a je zatčena. Brzy je Esmeralda popravena. Celý konečný výjev sledují ze střechy chrámu Frollo s Quasimodem, kteří oba Esmeraldu milovali.

Quasimodo si při této příležitosti uvědomí Frollovu vinu na smrti Esmeraldy a shodí Frolla z vysoké střechy chrámu. Smutkem pološílený Quasimodo je na konci svých sil a též umírá.

Román má sice velice smutný, ale přesto krásný konec. Autor v něm popisuje, jak byli po letech v hromadném hrobu nalezeny dvě kostry. Kostru ženy držela v pevném objetí kostra znetvořeného muže. Zjistilo se, že kostra ženy byla po popravě, zatímco kostra znetvořeného muže zahynula přirozenou smrtí. Muž objímající kostru ženy-ohyzdný hrbáč Quasimodo ke své marné a nešťastné lásce přišel dobrovolně umřít. Když ho chtěli odtrhnout od kostry Esmeraldy, rozpadl se v prach…..

Hlavní smysl románu je vybudován na ostrých kontrastech fyzické a duševní krásy. Quasimodův silně odpuzující fyzický zevnějšek ostře kontrastuje s krásnou čistotou  jeho srdce. Kontrasty je znázorněna i Esmeralda. Ta je sice fyzicky krásná, ale vyrůstala ve společnosti nejhorší pařížské spodiny, mezi zločinci, zloději, prostitutkami. Přes to si vedle své fyzické krásy dokázala zachovat i krásu duševní.

Luboš Hora-Kladno

 

 

Napsat komentář