Kdo byl Albrecht Rakouský?

Málo známý český král Albrecht Rakouský byl zetěm v Čechách nechvalně proslulého Zikmunda Lucemburského. Zikmund neměl mužského potomka, pouze dceru Alžbětu, se kterou se Albrecht oženil /1422/. Sám pocházel z rodu Habsburků a ještě před několik století trvající vlády tohoto rodu u nás byl Habsburkem na českém trůnu. Na ten se dostal po Zikmundově smrti. Českému státu však vládl jen velmi krátkou dobu, pouze půldruhého roku v letech 1437-1439. Výraznější stopu na své vladaření proto nestačil zanechat.

Albrecht Rakouský se narodil v roce 1397, v sedmi letech osiřel, ve čtrnácti ho strýcové – poručníci prohlásili za plnoletého. V Albrechtových časech byly habsburské državy rozděleny do dvou větví takzvané ,,albertinské“ a ,,leopoldinské“. Arcikníže Albrecht proto držel jen Horní a Dolní Rakousy.

Karel IV. roku 1364 uzavřel s Habsburky úmluvy o eventuálním vzájemném dědění. Vzhledem k těmto dohodám se Albrechtovy naskytovaly možnosti na získání držav Lucemburků. Také proto se Albrecht oženil s dcerou Lucemburka Zikmunda. Také proto po celou dobu Zikmundovy vlády stál vždy věrně za svým tchánem. Roku 1423 jmenoval Zikmund Albrechta moravským markrabětem i svým královským dědicem.

Protože Morava nebyla příliš nakloněna husitskému revolučnímu hnutí, měl zde Albrecht ještě za husitské revoluce poměrně slušnou pozici. Po Zikmundově smrti byl Albrecht Rakouský jako Zikmundův dědic ihned uznán za krále v Uhrách. Zato v Čechách, na které měl také dědický nárok se k němu hlásili jen katolíci a někteří umírnění kališníci. Naopak důslední husité/strana Hynka Ptáčka z Pirkenštejna a pozdějšího krále Jiřího z Poděbrad/ prosazovala na český trůn polského krále Kazimíra. Když se však Albrecht zavázal respektovat kalich, byl nakonec za českého krále přijat i těmito stranami. Zvolen byl i císařem římským.

Jeho panování však trvalo jen velmi krátce. Cestou do války proti Turkům se nakazil úplavicí , poté spěchal zpátky do Vídně , ale už tam nedorazil , když koncem října roku 1439 této nemoci podlehl. Pochován byl ve Stoličném Bělehradě. Ovdovělou ženu Alžbětu zanechal nejen se třemi dcerami, ale také v těhotenském stavu. Vysněný syn i dědic Ladislav se proto narodil až po Albrechtově smrti a díky tomu získal přízvisko Pohrobek.

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář