Kam kráčíš český fotbale?, aneb To byla ostuda

Pořád se v naší republice zdůrazňuje, že jsme demokratický svobodný stát. Proto se snad  také mohu demokraticky a svobodně vyjádřit k současnému stavu naší kopané.

Snad nejsem jen pouhým fanouškem a vyloženým fotbalovým laikem, když vlastním druhou nejvyšší trenérskou licenci právě na fotbal a z historie českého i československého fotbalu jsem napsal řadu článků i několik seriálů, pro které jsem čerpal historická fakta ze sportovního archivu.

O co mi ale jde? Konkrétně o zápas takzvané Ligy národů UEFA mezi domácí Českou republikou a jejím hostem -fotbalovým týmem Portugalska. Ten zápas jsem osobně sledoval v televizi od začátku do konce. Místo důstojného duelu se silným soupeřem mě jako divákovi přinesl jen bídu a utrpení ze strany české reprezentace.

Výsledek 0:4 ve prospěch hostů tedy Portugalska podle mého názoru zcela přesvědčivě nejen odpovídá o poměru sil na hřišti, ale i o současném bídném stavu českého fotbalu.

Třebaže se hrálo před vyprodaným hledištěm, ve kterém byla jen zanedbatelná hrstka portugalských fanoušků a hráči tak mohli mít veškerou podporu domácího prostředí, zcela propadli nejen výsledkově, ale především herně. Téměř po celý zápas měli Portugalci nejen výraznou převahu v držení míče, ale až neuvěřitelně snadno se dostávali do vyložených golových šancí. Chvílemi mi připadalo, že si hrají s našimi reprezentanty nějaké ,,bago“ a téměř jim nepůjčují míč. U každého balonu byli dříve a naši hráči jen zmateně pobíhali kolem nich a s míčem se potkávali jen zřídka.

A to ještě dostali těsně před půlí čeští fotbalisté vyložený dárek v podobě sice oprávněné, ale také vyloženě šťastné penalty. Patriku Schickovi ani příliš nevyčítám, že ji neproměnil, protože i kdyby z ní padla branka a bylo tak sníženo na stav 1:2, patrně by se na našem více než ubohém výkonu nic nezměnilo. Anebo spíš k horšímu. Naši fotbalisté by v případě snížení stavu zápasu patrně ve druhé půli bezhlavě útočili, tím zcela otevřeli již tak děravou obranu a možná dostali i více než ,,jen“ ty čtyři  branky.

Kde však hledat chybu? Začal bych u trenéra Šilhavého, třebaže se jedná o slušného a čestného člověka, který je mi jinak sympatický.  Jaroslav Šilhavý rád staví hráče ze zahraničních klubů, třebaže ti v jen průměrných klubech často pouze zahřívají lavičku náhradníků a nemají tak potřebnou zápasovou praxi. Abych mu ale nekřivdil. On nemá moc na výběr. Problém je v celém systému našeho fotbalu. Jen se totiž hráč trochu prosadí v naší soutěži, už míří za lepším finančním ohodnocením do často jen průměrného klubu v zahraničí. Typickým příkladem je třeba Adam Hložek, který v létě přestoupil do bundesligového Leverkusenu a tam většinou začíná mistrovský zápas jen na lavičce náhradníků. Podobný případ je Alex Král: Ten hostoval v anglickém West Hamu United, ale   v Premier ligue na hřiště prakticky nedostal a nakonec ho zachránilo hostování ve staronovém účastníku Bundesligy-sotva průměrném týmu Schalke 04. Ale kde hledat, když třeba základní sestavu našeho mezinárodně nejzkušenějšího mužstva pražské Slavie ve velké většině tvoří cizinci a čeští hráči/včetně reprezentantů/ často mistrovské zápasy začínají jen na lavičce.

Cizinců je třeba právě ve Slavii až neuvěřitelně moc a to českému fotbalu zrovna neprospívá.

V tom zápase s Portugalskem nezklamali ale jen hráči, kteří v zahraničních klubech zahřívají lavičku. Zklamali i opory které hrají v zahraničí pravidelně. Nejistý byl už brankář  Vaclík, stoper Brabec musel brzy hřiště opustit. Nahradil ho ,,veterán“ Kúdela. Ten sice může udivovat svou zkušeností i herní vyzrálostí v exotické, ale silně podprůměrné indonéské lize, ale na rychlé a technicky skvěle vybavené Portugalce evidentně nestačil. Asi mu to ani moc nevadilo. Hlavně že se v daleké Indonésii finančně zabezpečí pro celý zbytek života. A další hráči ze zahraničí? Souček s Barákem mají sice výšku bezmála dva metry, ale v zápase nebyli schopni jediné nebezpečné hlavičky. Nechtěli by se dát raději na basket? Tam by snad svou výšku mohli lépe uplatnit. Nevysoký Coufal jim poslal pár slušných centrů, ale oni se ani k pořádné hlavičce vůbec nedostali.

Jediný, kdo snad snese vyšší ohodnocení je žel autor neproměněné penalty Patrik Schick. Ten  aspoň zpočátku zápasu dokázal podržet míč na kopačce, ale i on postupem času na vývoj zápasu a výsledek rezignoval. Ostatní hráči, pokud se potkali s míčem za okamžik o něj přišli a jen bezradně a bezmocně pobíhali okolo Portugalců. O nějaké bojovnosti našich hráčů nemůže být zejména ve druhém poločase ani řeči. Přesto patrně dostali i za tu super bídu co předvedli nějaké peníze. A oproti řadovým občanům z řad diváků asi ne tak malé. Co k tomu dodat? Neměli by spíše oni zaplatit divákům za to, že se na ně vydrželi dívat.

Právě penězům dávají naši fotbalisté přednost před kvalitou. Proto často rychle odcházejí z Česka do zahraničí, jen aby si více vydělali. A je jim úplně jedno do jakého klubu a v jaké soutěži. Jen když tam mají podstatně větší plat než doma. A v naší soutěži hraje stále více cizinců. Ti ale Českou republiku reprezentovat nemohou. Na otázku zda je tento systém správný bych měl místo odpovědi jinou otázku na tělo: ,,Kam kráčíš český fotbale?…..“

 

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář