John z Wicleffa /u Richmondu/ byl mužem-církevním reformátorem, ze kterého především vycházel náš mistr Jan Hus. Sám Viklef byl profesorem teologie na universitě v anglickém Oxfordu. Jedná se o jednoho
z největších středověkých bohoslovců, skvělého myslitele a reformátora církve.
Sám Viklef žil přísným asketickým životem po vzoru prvních apoštolů . Vřele miloval svou anglickou vlast a údajně i přeložil Bibli do angličtiny. Kromě toho byl autorem řady útočných spisů , které kritizovaly zesvětštělou církev. Sám neústupně volal po návratu církve k původní chudobě.
,,Pravá církev je společenstvím předurčeným ke spasení . Je neviditelná. Jediným vnějším znakem jejích příslušníků je vzorný život. Proti této pravé apoštolské církvi stojí církev viditelná , hierarchická , zesvětštělá a zavrženihodná. Hlavou první je Ježíš Kristus, druhé Antikrist.“- to jsou názory Johna Viklefa.
Papeže , který má být jako náměstek apoštola Petra ze všech nejpokornější, přirovnává Viklef v jeho honbě za penězi za velkofinančníka. Jeho hříšného příkladu následuje kněžstvo. Světský majetek způsobil podle Viklefa úpadek církve. Ta je církví pouze navenek. Násilná vláda papežů není pro křesťany závazná. Obrodu křesťanství neprovedou mnišské řády , nevzejde z duchovenstva ani od papeže. To jsou další názory Jana Viklefa.
Viklefovo učení se v mnohém ztotožňovalo v názorech s Janem Husem i jeho českými předchůdci Janem Milíčem z Kroměříže a Matějem z Janova. V něčem se však tito Viklefovi následníci názorově rozcházeli. Milíč a Hus tvrdili, že obrodu křesťanství provede lid. Viklef naopak spoléhal na světskou moc, především anglického krále a vysokou šlechtu. Není proto divu, že Viklefa král, zámožná šlechta i bohatí měšťané podporovali a vzali pod ochranu, když musel opustit univerzitu a dokonce mu hrozilo i upálení za šíření bludných názorů. Jeho následovník Jan Hus, který se odvážil kritizovat i zámožnou katolickou šlechtu už takové štěstí neměl….
Luboš Hora-Kladno