Dne 10. března uplyne tomu bude již plných 76 let , kdy za nevyjasněných okolností zemřel bývalý ministr zahraničí, syn prezidenta osvoboditele T.G. Masaryka , velký oblíbenec někdejších občanů Československa Jan Masaryk.
Jan Masaryk byl členem takzvané vlády Národní fronty v letech 1945-1948, kde zastával funkci ministra zahraničí. Ač tuto vládu tvořili představitelé několika tehdejších politických stran , Jan Masaryk nebyl členem žádné z nich a ve vládě tedy působil jako nestraník.
Když došlo v únoru roku 1948 k demisi členů z nekomunistických stran, Jan Masaryk se k této demisi trochu překvapivě nepřipojil. Dokonce poté, kdy byla vytvořená nová vláda už vyloženě v režii komunistů, Jan Masaryk v ní přijal také členství. Žádných významných jednání nové vlády se však již nestihl zúčastnit, protože dne 10. března 1948 byl v časných ranních hodinách nalezen mrtev pod okny svého bytu v Černínském paláci na Pražském hradě. Příčinou smrti byl pád z okna bytu. Co se vlastně stalo? Jak se octl ministr Masaryk na hradčanské dlažbě? Spadl snad neštastnou náhodou z okna? Spáchal snad z okna svého bytu sebevraždu? Byl snad někým jiným z okna násilně vyhozen? Tyto otázky byly už více než pětasedmdesát let mnohokrát zkoumány a přešetřovány, ale skutečnou příčinu smrti Jana Masaryka se nikdy zjistit nepodařilo, třebaže byla vytvořena celá řada verzí příčiny smrti ministra Masaryka.
Neštastnou náhodu nelze sice zcela vyloučit, ale je nejméně pravděpodobná. Pravděpodobnější už je verze, že byl Jan Masaryk někým z okna násilně vyhozen a tedy se jednalo o vraždu. Tuto verzi se vždy snažili prosadit zejména antikomunisticky smýšlející lidé. Byly vytvořeny verze, že Masaryka z okna vyhodili členové STB, nebo dokonce sovětské KGB, ale jaký by k tomu měli důvod, když Masaryk přijal členství v podstatě už v komunistické vládě a právě na Masarykovu oblíbenost u obyčejných lidí mohli komunisté do budoucna spoléhat a na ní stavět. To pak by měli důvod odstranit Masaryka i členové západní CIA, za to že se nepřipojil k demisi jimi podporovaných ministrů a stal se členem nové vlády.
Zbývá třetí verze, že Masaryk skokem z okna svého bytu spáchal dobrovolně sebevraždu. Tato verze je nejpravděpodobnější. Jan Masaryk byl už od dětství hodně psychicky labilní a dokonce se v mládí delší dobu léčil v psychiatrické léčebně. Ted prostě neunesl tu ohromnou a zásadní změnu ve vládě i celé politice Československé republiky a rozhodl se to řešit sebevraždou….
Luboš Hora-Kladno