Slavný husitský hejtman a v podstatě nepřemožitelný vojevůdce Jan Žižka je bezpochyby jednou
z nejvýznamnějších osobností našich dějin. Nic na tom nemění fakt, že v období svého mládí byl pouhým lapkou.
Jan Žižka zemřel na dosud zcela neurčenou diagnozu při obléhání hradu Přibyslavi dne 11. října roku 1424. Dříve u tohoto data/11. Října/ figurovalo v kalendáři jeho jméno. V současném kalendáři už ho nenaleznete. To je vůči slavnému vojevůdci trochu nespravedlivé.
My se ale budeme zabývat otázkou, jak Jan Žižka asi vypadal. Po své smrti byl Žižka pochován nejprve
v kostele svatého Ducha v Hradci Králové. Později se z tohoto kostela jeho ostatky ztratily. Až po několika staletích byla alespoň Žižkova kalva /horní část lebky/ objevena v čáslavském kostele.
Vědecká rekonstrukce pravděpodobné podoby Jana Žižky byla později vypracována našimi předními antropology. Ti zjistili, že všechny existující Žižkovy portréty jsou pouze fiktivní. Jak tedy vypadal slavný hejtman ve skutečnosti? Nalezená kalva sice nezachycuje celou jeho tvář , ale opírá se o autentický hmotný doklad. Metodou, kterou svého času vypracoval sovětský antropolog Michail M. Gerasimov je podle morfologických charakteristik proslulé čáslavské kalvy vrácena ztracená tvář muži , kterému mozkovna patřila a o níž vědci soudí, že velmi pravděpodobně patří Žižkovi.
Horní polovina obličeje s vyjímnkou vlasů , o kterých lze těžko něco zjistit, odpovídá skutečnosti přesněji než dolní část, protože od horní části lebky se z obličejových kostí a čelisti nedochovalo nic kromě pouhých zlomků. Výraznými Žižkovými rysy následkem sečného zranění v chlapeckém věku jsou jeho zakulacená lebka, strmější čelo, orlí nos a především od chlapeckých let hluboká jizva šikmo přes levé oko i tvář a následkem toho mírné uhnutí nosu směrem k sečnému zranění. To přesvědčivě dokazuje, že Žižka musel přijít o své první oko ještě v dětském věku. Dalším rysem podoby Žižkova obličeje je robustně modelovaná tvář. Jan Žižka nebyl i díky sečnému zranění v obličeji určitě nijak pohledným mužem, což ovšem nesnižuje jeho historickou velikost a význam.
Při otázce jak Jan Žižka v obličeji vypadal se opíráme o grafickou rekonstrukci Žižkova obličeje a lebky , jak ji provedl v roce 1981 jeden z našich nejpřednějších antropologů MUDr Emanuel Vlček DrSc.
Luboš Hora-Kladno