Jak mistr Evropy na pologramotného lovce ve střelbě nestačil

Stalingrad. Na přelomu let 1942-43 zde proběhla největší bitva světových dějin. Trvala celých 6 měsíců a znamenala rozhodující obrat v průběhu II. světové války.

O ohromném rozsahu až extrémně krvavého a urputného boje svědčí počet jeho obětí.

Bylo jich kolem 2 milionů. Bitva byla urputným střetnutím německých ,,nadlidí“s ,,méněcennými“ Slovany, kteří tvořili sovětskou Rudou armádu. Slované však udělili Germánům tvrdou a nezapomenutelnou lekci, ze které se Němci už nedokázali vzpamatovat. Z bitvy odcházeli ,,vícehodnotní“ Germáni nejen na hlavu poražení, ale též s omrzlinami, v roztrhaných uniformách, špinaví a zavšivení.

Bitva byla též soubojem dvou vrchních velitelů. Německou armádu vedl polní maršál Paulus, který se nakonec potupně vzdal a skončil v sovětském zajetí. Do čela Rudé armády  se až v průběhu bitvy dostal generál Čujkov, který ač byl často při samotné bitvě/narozdíl od Pauluse/ v přímém ohrožení života nakonec slavil veliké vítězství.

Stalingradská bitva byla ale také soubojem sovětských a německých ostřelovačů, kteří byli ve stalingradských rozvalinách snad důležitější zbraní než tanky a letadla.

Na sovětské straně všechny jednoznačně předčil jistý Vasilij Zajcev, původem lovec ze Sibiře. Tento skutečný hrdina postavou vyloženě malý snad ani nedokončil základní školu. Přesto se stal tak velkým postrachem pro německé útočníky, že ti proti němu z Německa povolali skutečné ostřelovačské eso. Tím byl jistý major Konig, tehdejší mistr Evropy ve střelbě a ředitel německé ostřelovačské školy, nadutý pyšný Germán snad šlechtického původu a patrně s vysokoškolským vzděláním. Na prostého lovce z drsné Sibiře, který se nejvýše stačil naučit číst a psát, však tento německý ,,nadčlověk“ nestačil.

O souboji Koniga se Zajcevem natočili film dokonce i Američané. Film má název ,,Nepřítel před branami“. Je velmi působivý, třebaže nemusí být stoprocentně historicky hodnověrný. V závěru filmu sovětský ostřelovač Zajcev svou sniperskou puškou zabije pyšného majora Koniga. Německá propaganda se to všemožně snažila popírat. Jak opravdu skončil major Konig se ve skutečnosti neví. Po stalingradské bitvě už o něm nejsou žádné zprávy. Ty naopak existují o Vasjovi Zajcevovi. Stalingradskou bitvu nepochybně přežil. Později byl těžce raněn a dočasně dokonce oslepl. Po oční operaci se mu zrak vrátil a sibiřský lovec ještě svou sniperskou puškou odrovnal  mnoho Germánů.

Podle některých informací působil jako ostřelovač ještě při dobytí Berlína sovětskou armádou v roce 1945. Pokud ano, musel být v Berlíně jako doma. Berlínské trosky totiž silně připomínaly ty stalingradské před pouhými dvěma lety.

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář