Dalimilova kronika
Dalimilova kronika , nebo lépe řečeno kronika takzvaného Dalimila/skutečné jméno autora kroniky není známé/. Patří k nejvýznamnějším dílům české literatury v celém 14. století. Zájem o národní historii se
v českém království objevil již podstatně dříve. Svědčí o tom Kosmova ,,Kronika česká“, která je naší vůbec nejstarší kronikou, když byla napsána již na začátku 12. století. Později následovaly ještě další kroniky, především takzvaná ,,Zbraslavská kronika“, jejímž autorem byl patrně Petr Žitavský. Ty však byly napsány ještě v latinském jazyce.
Dalimilova kronika napsaná na začátku století čtrnáctého má oproti těm dřívějším jeden primát. Je vůbec první kronikou napsanou v českém jazyce a nadto je krásně rýmovaná/viz. verš o prosté selce Boženě, která se stala manželkou českého knížete Oldřicha: ,,Božena ta přála právu, ctila lidi všeho stavu. Oldřichu ta selka zdravá dala syna Břetislava.“/
Dalimilova kronika přinesla ve svém literárním podání nejen vyloženě vlastenecký ráz, ale i jisté prvky demokratismu. Byla psána jako dílo svrchovaně aktuální, téměř jako politický manifest své doby, kdy po vymření rodu Přemyslovců po meči stanul na českém trůnu cizinec Jan Lucemburský a sním jeho nový
v českém království vládnoucí rod Lucemburků.
Ideovou páteří Dalimilovy kroniky je národní vlastenecký zájem a pro svůj důraz i na národní politiku.
Je zaměřena i silně protiněmecky, což bylo v dobách, kdy díky kolonizaci země u nás silně přibývalo německého obyvatelstva.
Kdo byl vlastně autorem Dalimilovy kroniky? Rozhodně se nejmenoval Dalimil. To jméno dal autorovi první česky psané kroniky až v období humanismu /v první polovině 16. století/ náž známý pábitel a falzifikátor české historie Václav Hájek z Libočan, který byl mimochodem též autorem jiné kroniky, která je však po historické stránce hodně nehodnověrná. Jméno skutečného autora ,,Dalimilovy kroniky“ tedy neznáme.
Předpokládá se sice, že byl příslušníkem české šlechty, které ve své kronice straní. Protože však šlechtici byli v době napsání ,,Dalimilovy kroniky“ téměř beze zbytku negramotní je to tak trochu záhadou.
Některé názory soudí, že autorem kroniky byl pražský biskup Jan IV. z Dražic. Tady ale zase nesedí něco jiného. Jan z Dražic byl významným a vzdělaným vysokým církevním hodnostářem a těžko by dělal v kronice chyby, které se týkají historie církve a církevní problematiky vůbec. Kdo byl tedy skutečným autorem ,,Dalimilovy kroniky“ se už asi nedozvíme. Ani to vlastně není tak důležité. Mnohem důležitější je , že kronika byla napsaná ve vysoce vlasteneckém duchu a těšila se tedy u českých vlastenců veliké obliby a to ještě o mnoho století později v době národního obrození. V době kdy ještě neexistoval knihtisk byla mnohokrát opisována a to nejen po celé 14. století ale i v následných husitských válkách.
Luboš Hora-Kladno