Dějiny české literatury – 2.část

Boj staroslověnské literatury s latinskou v 10. století

Po rozpadu Velkomoravské říše na samém začátku 10. století se utvářel mocný feudální stát v sousedních Čechách. Pro upevnění tohoto státu se také potírá dosavadní pohanství a naopak všemožně prosazuje křesťanské náboženství, které už oficiálně funguje v západní Evropě.

V literatuře dochází ve vznikajícím českém státě po celé 10. století k boji mezi literaturou latinskou/prosazovanou ze západu/ a východní staroslověnskou.

Tvůrcem literární činnosti je zatím pouze duchovenstvo. To v rámci orientace nového vznikajícího státu spíše k západu převážně potírá staroslověnštinu a prosazuje latinu.

Písemnictví v přemyslovských Čechách v 10. i 11. století má stejně pouze církevní ráz , jaký byl ve Velkomoravské říši. Rozdíl je však v tom, že v Čechách se latina snaží vytlačit staroslověnštinu. I v Čechách však až do konce 11. století v oblasti písemnictví se stále používá /byt čím dál tím méně/ i staroslověnština.

V 10. století je nejvýznamnějším dílem staroslověnské literatury v Čechách legenda/církevní životopis světce/ s názvem : ,,Život svatého Václava“.

Latinská literatura této doby se zaměřuje především na opisy různých latinských spisů , ale i ona vytváří svá originální díla. Na konci 10. století vzniká jiná legenda o svatém Václavu a sice takzvaná ,,Kristiánova legenda“- latinsky psaný Život a umučení svatého Václava a jeho babičky svaté Ludmily je vrcholným dílem latinské literatury u nás v 10. století. Toto dílo je pozoruhodné nejen svým rozsahem , ale i svou uměleckou formou a stojí na úrovni tehdejší nejlepší latinské prózy v celé Evropě. Nepopisuje jen život a umučení našich nejstarších světců, ale z části je i historickým vypravováním o počátcích křesťanství na Velké Moravě a poté i v Čechách. Kromě toho je toto dílo i svědectvím toho, že již v 10. století existovalo české historické vědomí a že naši předkové tvořili již tehdy feudální národ ve středověkém smyslu. Autor v něm vypravuje
o nejstarších dobách vznikajícího českého státu a hlásá i důležitý názor, že je přemyslovský stát v Čechách dědicem Velkomoravské říše.

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář