Konrád II. Ota, první část vlády Přemysla Otakara I. a Jindřich Břetislav
V časech velkého úpadku a rozdělení českého státu vládl Konrád II. Ota , někdy též uváděn s přídomkem Znojemský nejprve na Znojemsku a Brněnsku. Ještě za časů vlády Bedřicha zatoužil ctižádostivý Konrád i po Olomoucku, ale přidělit mu i toto území Bedřich odmítl. Proto se oba muži , dřívější spojenci rozešli ve zlém.
S Bedřichovou slabošskou vládou byla nespokojena česká šlechta a nakonec se odhodlala ke vzpouře. Do jejího čela se postavil samotný Konrád II. Ota . Bedřich byl roku 1182 dočasně vyhnán ze země a novým českým knížetem se stal právě Konrád. Znovu však zasáhl Němec Barbarossa a definitivně rozdělil stát na Čechy a Moravu. Bedřicha vrátil do Čech, zatímco Konrádovi udělil celou Moravu. Do tíživé situace konečně začala zasahovat i opravdová přemyslovská osobnost -pozdější český král Přemysl Otakar I.. Roku 1185 porazil Konrádovo vojsko v bitvě u Loděnice a díky tomu opět vládl Bedřich v Čechách i na Moravě. A ještě jeden muž v této době zasahoval do záležitostí českého státu. Byl jím pražský biskup Jindřich Břetislav. Když pak roku 1189 Bedřich zemřel, stal se českým knížetem v Čechách i na Moravě nejprve Konrád II. Ota . Snad měl i jisté schopnosti vládnout znovu sjednocenému státu, ale jeho vláda trvala pouhé dva roky, když roku 1191 podlehl morové nákaze. Dalším českým knížetem se stal na první pokus Přemysl Otakar I., ale po půldruhém roce vlády mu moc vyrval již zmíněný biskup Jindřich Břetislav a sám se stal knížetem. Poprvé a naposled v něm byla nejvyšší světská/kníže/ i církevní/biskup/ moc sloučena do jedné osoby.
Jindřich Břetislav vládl čtyři roky /1193-1197/. Byl sice vzdělaný, ale také nadutý, ješitný a přehnaně ctižádostivý. Pro uskutečnění svých sobeckých cílů se neštítil ničeho. I jeho vláda znamenala hluboký úpadek českého státu. Naštěstí po čtyřech letech zemřel.
Psal se rok 1197. V tomto roce se český přemyslovský stát ocitl na předělu epoch. Skončilo pro něj období ranného středověku a s příchodem nového knížete Přemysla Otakara I. i nového 13. století se obraz minulosti naší země začal zprudka a všestranně proměnovat. Ted naopak nadlouho k lepším časům.
A na tom se nemalou měrou podílel Přemysl Otakar I. , který se vrátil do čela státu roku 1197 zatím jako kníže, ale v následujícím 13. století jím započala vláda přemyslovských dědičných králů i výrazný vzestup českého státu. Ale to už je jiná kapitola….
Luboš Hora-Kladno