Soběslav II. a Bedřich
A zase úpadek českého státu. Do jeho samotné existence znovu zasahují Němci, konkrétně jejich císař Friedrich Barbarossa, který už zrádně zatočil s druhým českým králem Vladislavem. Ted po jeho abdikaci a následné smrti chce využít nesvárů mezi rodovými větvemi Přemyslovců, dokonce způsobem bezprostřední agrese. A žel v čele českého státu jsou opět slaboši. A Barbarossa se snaží jak jen může. Chce rozdělit český stát na dva , nebo dokonce i tři části. Roku 1182 se mu podaří odtrhnout od Čech tzv. Markrabství moravské. Pro český stát nastávají doposud možná nejtěžší doby. Knížecí stolec ustavičně mění vládce a český stát jen tak tak, že nezanikne. Nejprve po velmi krátkou dobu vládne v Čechách Bedřich. Barbarossa ho však sesadí a nastolí v Čecháchh vládu jiného Přemyslovce Soběslava II. Soběslav, který si v českých dějinách nese přízvisko -kníže selské se dostal zásahem císaře do čela státu kuriozně přímo z vězení.
Soběslav II. pak vládne v Čechách v letech 1173-1178. A osvědčí se. Je prozíravý, samostatný a na svou dobu nadmíru lidský./prý přeje obyčejným sedlákům více než šlechtě-proto přídomek ,,kníže selské“/.
Vláda schopného Soběslava pochopitelně vadí císaři Friedrichovi. Ten proto znovu zasahuje do českých záležitostí. Do čela státu vrací znovu slabošského Bedřicha. Soběslav II. se však nemíní jen tak lehce vzdát. S Bedřichem se střetne v několika bitvách, ve kterých však nakonec zvítězí Bedřich, zejména díky vojenské pomoci údělného knížete Znojemska Konráda II. Oty. A znovu tedy v letech 1178-1189 vládne Bedřich. Je smutné že v čele státu stojí muž s nedostatkem vladařských schopností. Ale přesně tohle vyhovuje Němcům. Ti silného vládce v Čechách potřebují ze všeho nejméně. Bedřich není, jak někteří jeho současníci uvádějí knížetem ,,z vůle Boží”, ale knížetem ,, z milosti německého císaře”. Díky slabošskému Bedřichovi se Barbarossovi podaří oddělit od Českého státu tzv. Markrabství moravské. Tehdy v 80. letech 12. století nechybělo mnoho a český stát si zcela podmanili Němci.
Když roku 1189 Bedřich zemřel, zanechal Český stát ve velkém úpadku, téměř na pokraji záhuby.
Luboš Hora-Kladno