ČESKÁ KNÍŽATA 14

Vladislav I.

Po Svatoplukově násilné smrti zmatky a úpadek v českém stétě pokračují. Kandidáti na českého knížete jsou hned tři. Ve hře je znovu slabošský Bořivoj II. / Ještě jednou v letech 1117-1120 se českým knížetem stane./, dále bratr zavražděného Svatopluka Ota a konečně ten nejůspěšnější Vladislav I. Přímo pod Pražským hradem a Vyšehradem se proti sobě postavila vojska všech tří kandidátů. K ničemu to však nevedlo. Opět zasahovali Němci. Na Nový rok 1110 vtrhl do Čech německý král aby sjednal pořádek. Z toho je jasně vidět do jaké míry klesla moc Přemyslovců, když o novém knížeti musel rozhodovat cizí panovník.

Ten zejména díky úplatě penězi rozhodl ve prospěch Vladislava. Bořivoj II . byl na několik let uvězněn v Německu, Ota zase na právě dostavěném hradě Křivoklátě. O slovo se začíná hlásit i mladý Soběslav, zatím ve prospěch Bořivoje. Zmatky v českém státě trvají až do roku 1115., kdy smírem mezi všemi přemyslovskými knížaty jsou vysilující vnitřní rozbroje aspon na čas ukončeny.

Kníže Vladislav I. vládl českému státu poměrně dlouho -16 let /1109-1125/. Z tohoto období musíme ale vyjmou roky 1117-1120, kdy Vladislav patrně dobrovolně přenechal podruhé vládu Bořivojovi II. Ten ale opět selhal a sám Vladislav ho sesadil.

Vladislav I. byl jen průměrným politikem ovšem nutno dodat že měl smůlu v tom, že vládl v podprůměrné době plné zmatků a zásahů z ciziny. Je jen málo faktů, které by za časů jeho vlády stály za podrobnější líčení.

Tak snad jen to, že roku 1114 zastával Vladislav při svatebních oslavách na císařském dvoře Jindřicha V. Funkci říšského číšníka. Z tohoto čestného úřadu vzniklo v polovině následujícího 13. století právo českého krále náležet mezi kurfiřty, kteří volili římskoněmecké císaře.

A za vlády Vladislava I. napsal svou třídílnou kroniku v latinském jazyce nejstarší český kronikář Kosmas, který knížete Vladislava nakonec ještě o několik měsíců přežil.

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář