Běleč a Jinčov

Velmi starou obcí Kladensko-slánského regionu je mimojiné i Běleč, která se nachází v nejjihozápadnější části celého regionu při malebných krřivoklátských lesích a horním toku potoka Vuznice. Běleč byla známa již ve středověku, kdy patřila ke křivoklátskému zboží. Dominantou Bělče je dodnes gotický kostel svatého Mikuláše , který pochází z poloviny 14. století. Patronát nad tímto kostelem drželi v letech 1354-1422 samotní čeští králové. Roku 1717 byla ke kostelu přistavena dřevěná zvonice. /prav se kostel dočkal na začátku dvacátého století.

Ze druhé poloviny 14. století máme zprávy o existenci poplužního dvora v Bělči. Tehdy ho držel vladyka Hašek z Lán. Na starém hřbitově u kostela je hrob staročeského rodu/nakonec však poněmčeného/ Běšínů z Běšin.

V letech 1490-1504 byla v Bělči vystavěna tvrz, která se poprvé uvádí roku 1504, kdy Běleč koupil Zikmund Lev z Brozánek. Tvrz však patrně ještě hned v šestnáctém století zanikla.

V kartastru obce Běleč se na rozhraní tří okresů-kladenského, berounského a rakovnického nachází zřícenina královského loveckého hrádku Jinčova.

Jinčov byl vybudován na nevysokém, ale strmém ostrohu ze tří stran obtékaném potokem Vuznicí, který tvořil při v ětší vodě přirozený vodní příkop.

Jinčov/zvaný též Jenčov, nebo Jenišov/ má mezi českými hrady jeden primát. Je patrně nejmenším českým královským hradem. Dosud se navíc nepodařilo přesně zjistit, který český král si ho jako opevněné lovecké sídlo v odvěkém královském loveckém hvozdu při řece Berounce nechal postavit. Snad se jedná o stavbu posledních přemyslovských králů, ale současně není vyloučeno , že si hrádek nechal postavit až Jan Lucemburský. Název hradu je totiž odvozen od jména Jan. O hradu neexistují téměř žádné písemné zprávy. Ta nejstarší pochází až z roku 1686 při převodu křivoklátského panství z hraběte Jana Adolfa ze Schwarzenberka na hraběte Arnošta Josefa z Valdštejna, místodržitele Království českého. V této zprávě je Jinčov však již uváděn jako starý a pustý.

V současné době jsou romantické zbytky hradu Jinčova častým cílem turistů i trampů, zejména z důvodu,že zřícenina se nachází ve velmi malebné lesnaté krajině s protékajícím potokem Vuznicí.

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář