Aktivní způsob života

Pravidelné cvičení a vůbec každá intenzivnější pohybová aktivita je nezbytným předpokladem udržení dobrého fyzického zdraví i zvýšení kvality života člověka.

Svaly a kosti zůstávají silné, srdce a plíce jsou schopné podávat vysoké výkony a i další orgány přispívají k dobré tělesné formě i psychické aktivitě.

Většina lidí si představuje, že cvičení musí být namáhavé, aby přineslo očekávané výsledky. Poslední studie fyzických aktivit však ukázaly, že i dvacetiminutová tělesná zátěž střední intenzity dvakrát denně může po několika měsících přinést určitý zdravotní efekt. /střední intenzitou rozumíme frekvenci 80-100 tepů za minutu/.  Podle podrobných studií se lidé se sedavým způsobem života , kteří neprovozují žádnou tělesnou aktivitu a chodí pouze občas na pomalé procházky, jsou dvojnásobně ohroženi srdečním infarktem, trpí také častěji diabetem i rakovinou tlustého střeva a konečníku.

Aktivní způsob života ovlivňuje všechny tělesné orgány a systémy. Při cvičení pumpuje srdce účinněji , aby mohlo zásobit krví pracující svaly. To jim dodává i další energetické látky a odnáší odpadové produkty metabolizmu. Při aktivitě trvající déle než jednu hodinu se přímo spalují tukové zásoby. Postupně se všechny systémy přizpůsobují tělesné námaze, kterou pak snášejí snadněji.

Srdce pracuje účinněji a přitom i s menším úsilím. I ostatní orgány fungují ekonomičtěji. Zvýšený krevní tlak  klesá k normálním hodnotám.

Také dýchání přináší tělu při menší námaze více kyslíku, cvičení posiluje svaly ,které pak mohou podávat vyšší výkony. Zvyšuje se hustota kostí a snižuje riziko osteoporózy/prořídnutí/. Cvičení působí pozitivně i na duševní zdraví , snižuje napětí, zvyšuje rychlou reakci a produkci hormonů endorfinů, které potlačují bolesti a vyvolávají příjemné pocity.

Nejúčinnější typ pohybových aktivit je aerobní cvičení. To představuje aktivitu vytrvalostního rázu, jakou je běh, ostrá chůze, plavání, jízda na kole, běh na lyžích ad. Ovlivňuje kladně především srdeční činnost a zefektivňuje využití dodávané energie. Aby se dostavily žádané výsledky je třeba cvičit minimálně 30 minut denně.

Gymnastická a posilovací cvičení v délce 5-10 minut zvýší sílu svalů i kostí. To přináší větší odolnost vůči úrazům a snadnější zvládnutí každodenní pohybové zátěže.

Oslabené svaly , ztuhlé klouby a vazy jsou snadno zranitelné. Jejich uvolněním zvýšíme svou odolnost i obratnost v běžných denních pohybových aktivitách. Před každým cvičením je třeba se pomalu rozcvičit, aby se svaly zahřály. Zabrání se tak jejich poškození.

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář