Dalimilova kronika je naší první kronikou napsanou v českém jazyce. Vznikla v prvním desetiletí vlády českého krále Jana Lucemburského. Kdo byl však jejím autorem? To je dodnes záhada, protože jeho skutečné jméno neznáme. Protože jeho kronika je napsaná v silně vlasteneckém duchu, rozhodně to musel být Čech. Dokonce Čech vášnivě stranící všemu českému a stejně vášnivě zaujatý proti cizincům, zvláště Němcům. Svědčí o tom výroky z jeho kroniky, kdy mimojiné píše :,,Němcům je nejlépe na potkání uřezávat nosy“. , nebo Že česká selka je mu milejší než německá císařovna. Samozřejmě při těchto výrocích trochu přehání.
Ostatně k poddanému lidu choval neznámý autor ve skutečnosti opovržení a shůry se dívá i na měšťany a na jejich lačnost po penězích. Téměř všechny výroky takzvaného Dalimila nám vnucují představu, že sám byl šlechticem, hrdým mluvčím české šlechty, na kterou pěje chvalozpěvy. Háček však je v tom, že šlechtici na počátku 14. století z velké většiny neuměli ani číst ani psát. Vzdělání dokonce považovali za ponižující. Je prý určeno pouze klerikům.
Takřečený Dalimil však byl nejen gramotný, ale musel navíc kromě češtiny umět i latinsky a německy, orientoval se v antických pověstech i v obecné historii. Prostě věděl mnohonásobně více než tehdejší šlechtici. Mohl tedy být šlechtic autorem duchovní česky psané a navíc krásně rýmované kroniky? Je to dost nepravděpodobné.
Svého času se odborníci na středověkou literaturu snažili přiřknout autorství kroniky známému pražskému biskupu Janu IV. z Dražic. Tady ale zase nehraje něco jiného. Takzvaný Dalimil vůbec nejeví zájem o tehdy obvyklé citace z Bible, plete si posloupnost biskupů, nevypráví o zázracích-prostě na mnoha místech píše způsobem nepřiměřeným znalostem významného církevního hodnostáře.
Jakého původu byl tedy takzvaný Dalimil? Nevíme! Snad to byl vzdělaný šlechtic, snad klerik ve šlechtických službách. V každém případě to byl náš první spisovatel, který vytvořil pojem českého národa jako společenství lidí hovořících stejným jazykem.
A nenechte se zmást jeho jménem Dalimil. Tak se rozhodně nejmenoval. S tímto jménem přišel až o celé dvě století později známý falzifikátor českých dějin Václav Hájek z Libočan.
Luboš Hora-Kladno