Český král Václav IV. není u historiků příliš oblíbenou postavou. Často bývá označován jako slaboch a navíc těžký notorický alkoholik. Přesto i za Václava IV. vznikaly v Čechách poměrně významné stavby, byt v této věci se nemůže srovnávat se svým otcem Karlem IV.
V samotné Praze byly až za Václava dokončeny některé stavby , které započal jeho otec.
Až na začátku 15. století byl například dokončen Karlův most. Nad jeho pilířem vyrostla v letech 1380 -1400 architektonická perla Václavovy doby , Staroměstská mostecká věž. Jednalo se o dílo Petra Parléře , které bylo v evropském měřítku unikátní skvělou výzdobou.
Asi do roku 1406 pokračovala výstavba chrámu svatého Víta, zpočátku ještě Petrem Parléřem a po jeho smrti roku 1399 pak jeho syny Václavem a Janem, kteří budovali hlavní loď i hlavní jižní věž. Zpočátku ještě společně se svým slavným otcem. Loď však už jeho synové nedokončili a věž nezastřešili. Katedrála tak zůstala torzem a po několika marných pokusech byla definitivně dokončena až ve dvacátém století. Z Týnského chrámu stihli Václavovi stavebníci do začátku husitské revoluce zdvihnout těla obou věží , svislé konstrukce lodí. . K zaklenutí prostoru však už zřejmě nedošlo. Proti Týnu přes náměstí se na počátku Václavovy éry podařilo dokončit stavbu Staroměstské radnice. Do sklonku vlády Václava IV. náleží stavba Novoměstské radnice, která však upravena v období renesance.
Další významnou stavbou často zatracovaného Václava IV. byla Betlémská kaple/1391-1394/, na začátku následujícího století začala slavná kázání Mistra Jana Husa.
Samotný král Václav IV. byl mimo jiné známý jako velký milovník lovu. V královském loveckém hvozdu často navštěvoval již stojící hrad Žebrák. Sám si na kopci nad ním nechal vystavět honosný a reprezentativní hrad Točník. Pražský hrad si jako své sídlo nikdy příliš neoblíbil a proto si v samotné Praze v místech dnešního Obecního domu nechal postavit tzv. Králův dvůr, který měl ve své době také charakter hradu. Nedaleko ´tehdejší Prahy v Kunraticích /dnes jsou součástí Prahy/ si pro odpočinek nechal během velmi krátké doby postavit další hrad zvaný Nový Hrad. Na Králově dvoře, Točníku i Novém Hradě pak pobýval častěji než na Pražském hradě. Na Novém hradě pak také v srpnu roku 1419 zemřel.
Luboš Hora-Kladno