Bitva u Kresčaku – 26. srpna roku 1346 se sice odehrála daleko za hranicemi českého státu, přesto s českými dějinami souvisí. Vždyť v této bitvě padl tehdejší český král Jan Lucemburský.
Bitva u Kresčaku byla jednou z prvních bitev takzvané Stoleté války mezi Anglií a Francií. / Ve skutečnosti tato válka trvala ještě déle než sto let, ale nebojovalo se nepřetržitě a časy bojů se střídaly s časy dočasného příměří /.
Francouzský král byl příbuzným Jana Lucemburského a proto tehdejší český král v rámci své rytířské cti dodržel dané slovo a šel /jako slepý/ do bitvy na francouzské straně. Francouzi však tuto bitvu prohráli a český král Jan Lucemburský v ní padl, když neznámý sok proklál jeho nevidomé oko . Hrot dýky nebo snad kopí pronikl českému králi až do mozku a navíc někdo jiný probodl Janův hrudník a děravé plíce přestaly fungovat.
Slavná Janova slova krátce před smrtí: ,,Toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal!“ se sice zapsala do dějin , ale Jan je vyřkl patrně spíše s pouhým gestem/byl slepý/ než z nějakého hrdinství. Do bitvy možná naopak šel s touhou v ní padnout a umřít, než nadále snášet smutný osud nebohého slepce.
V samotné bitvě u Kresčaku nakonec zvítězili Angličané patrně hlavně díky svým obávaným lučištníkům
s luky delšími než dospělý muž, které měly mimořádnou průbojnost a dokázaly prorazit i brnění francouzské těžké jízdy. Francouzské vojsko bylo sice početnější a spoléhalo především na svou těžkou jízdu. Pověstné anglické luky a šípy však dokázaly prorážet brnění francouzských těžkých jezdců i na vzdálenost desítek metrů. Navíc byli angličtí lučištníci chráněni vlastní pěchotou s dlohými kopími a proto mohli na francouzskou jízdu střílet do poslední chvíle. Často se udává, že v bitvě u Kresčaku byly poprvé použity palné zbraně. Není to však tak jisté. Počátkem 14. století byl teprve v Evropě znám střelný prach, nejprve snad v Itálii. Trvalo však patrně ještě několik desetiletí než byl střelný prach prakticky využíván u palných zbraní v bitvách. Stalo se tak asi až někdy ve druhé polovině 14. století. Masově střelný prach využívali až husité během své husitské revoluce. A to bylo už v dalším , tedy 15. století.
Luboš Hora-Kladno