Zdravotní problémy na cestách do exotických zemí

Téměř každý, kdo cestuje do cizích exotických krajů, má větší či menší zdravotní problémy. Podle statistických údajů se asi 15 procent takovýchto cestujících musí nechat hospitalizovat.

Běžná je například otrava potravinami, na které cestující není z domova zvyklý. Proto je třeba se při konzumaci takovýchto jídel předem ujistit, že zejména maso , které budete konzumovat se řádně a dlouho vařilo, nebo peklo. V tropických zemích se často podává syrové maso. Tomu se raději pokud možno vyhněte. Často následkem konzumace takového masa bývají nepříjemné průjmy. V takových případech je třeba pít hodně rehydratačních tekutin, nebo alespon oslazenou vodu se špetkou soli i cukru.

Ani vodě v tropických krajích příliš nedůvěřujte a nepoužívejte ji raději ani k čistění zubů nebo omývání potravin. Nezávadnou vodu si zajistíte pomocí dezinfekčních tablet.

Velmi důležitou prevencí při cestě do exotických krajů je příslušné očkování. Dejte se očkovat několik týdnů před odjezdem. O tom, jaké očkování je pro kterou zemi potřebné vás bude dobře informovat hygienická stanice.

V tropických zemí znamená velké nebezpečí slunce. Proto se nikdy neopalujte mezi 11. a 15. hodinou. Na ochranu proti slunečnímu záření a následnému spálení vždy použijte opalovací krém nejméně číslo 15, který naneste na kůži asi 15 minut před opalováním a tuto ochranu obnovujte zhruba každé dvě hodiny.

Dalším problémem při dalekém cestování je výrazný přechod časových pásem. Proto se již v letadle snažte přizpůsobit příslušnému pásmu. Jakmile dorazíte na místo, zůstaňte co nejdéle venku, pokud je tam denní světlo. Pijte hodně tekutin, protože dlouhé lety způsobují dehydrataci . Vyvarujte se však alkoholu.

Pobyt ve vysokých nadmořských výškách stejně jako konzumace těžších a nezvyklých jídel tlumí oběhové funkce a vyvolávají pocity závratě a nevolnosti.

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář