Je- li fyzický i psychický stav člověka v pořádku, může alkohol v rozumném a přiměřeném množství i podpořit zdraví a usnadnit relaxaci. Žel přináší s sebou mnoho ,,prázdných kalorií“ a pokud je používán ve zvýšené míře a příliš často může přinášet mnoho problémů, nejen zdravotních, ale i sociálních.
Občasné malé množství alkoholu umožnuje rychlou relaxaci po těžkém pracovním dnu a odstranuje nebo snižuje stres.
Oživuje též konverzaci a současně zpomaluje vstřebávání jídla, takže pomáhá zažívacímu ústrojí. Dalším kladem je, že snižuje riziko volných radikálů, navíc pivo a červené víno obsahují antioxidanty bioflavinoidy. Jejich hladina však kolísá podle druhu vína, klimatu i místa růsu révy. Nejvíce jich obsahují tmavá piva a červené víno. Některé druhy bioflavonoidů mají protirakovinné působení, jiné posilují cévy a brání vzniku trombozy. Někteří kardiologové doporučují alkohol jako protilék srdeční anginy.
Alkohol při zvýšené a časté konzumaci však přináší závažné problémy a ohrožuje jak konzumenta, tak jeho okolí. Bezprostředně následuje kocovina i dlouhodobě snížení tělesné i duševní výkonnosti.
Velkým problémem jsou notoričtí alkoholici, kteří konzumují alkohol v nepřiměřeném množství a často/ti nejvíce alkoholem postižení denně/ a pak díky pití ztrácejí zaměstnání, rodinu i přátele. Alkohol v takové míře podporuje u člověka i agresivitu a mnozí alkoholici se pak dostávaj i do problémů se zákonem.
Lidé, kteří pijí větší množství alkoholu takřka denně si těžce poškozují zdraví nejen tělesné, ale i duševní. Z fyzických potíží mají notoričtí alkoholici poškozená především játra, srdeční sval a u některých může nadměrné a časté požívání alkoholu přivodit i rakovinu. Důsledkem častého a nadměrného požívání alkoholu je u mužůi impotence,u žen zase rychleji stárnoucí kůže. Pokud často pije žena v těhotenství dochází k deformitě plodu. Alkohol přináší notorickým alkoholikům i psychické potíže, především deprese a u nejtěžších alkoholiků dochází časem i k demenci neboli zhloupnutí.
Jednotka alkoholu
Zdravotní odborníci vyjadřují příjem alkoholu v jednotkách a doporučují u mužů 28 jednotek a u žen 21 jednotek týdně, což znamená 4 jednotky za den. Rozhodně se nedoporučuje si nechávat všechny jednotky na jeden den v týdnu.
Jednotka je definována jako 10 mililitrů nebo 8 gramů alkoholu.Záleží ovšem též na formě nebo zředění. Sedmičková láhev stolního vína znamená 9 jednotek alkoholu, sedmička dezertního vína už více než třináct jednotek. Nejhorší je tvrdý alkohol který při obvyklém obsahu 40 procent představuje 30 jednotek u jedné sedmičkové lahve.
Samozřejmě konzumace alkoholu kolísá. Například víno může obsahovat 9-13 procent alkoholu, lehké pivo asi 3,5 procenta, zatímco takzvaný ležák až 8 – 12 procent. Nejhorší je takzvaný tvrdý alkohol, který obvykle obsahuje 40 procent alkoholu, ale předevšm podomácku pálený tvrdý alkohol i o dost procent více.
Když si konzument zvykne počítat vypitý alkohol ve výše uvedených jednotkách může svou konzumaci dobře kontrolovat. Znamená to nepřekročit požadované množství jednotek a tělo i psychika pak konzumaci bez poškození zvládne. Se stoupajícím věkem však toto množství klesá. Důvodem je snižující se výkonnost enzymatických systémů,které odbourávají alkohol.
Luboš Hora-Kladno