Vydatný spánek posiluje a obnovuje energii. Pokud těžká nespavost-obtížné usínání nebo předčasné probouzení -trvá dlouho, může porušit nejen vaši duševní pohodu, ale i poškodit zdraví.
Individuální potřeba spánku kolísá od 4 do 10 hodin denně. Starším osobám stačí méně, protože intenzita jejich životních pochodů klesá a náhrada sil nevyžaduje tolik času.
Nespavost bývá obvykle příznakem dalších skrytých problémů. V kvalitě spánku se odráží stav vaší mysli stejně jako v chuti k jídlu. Také různé úzkosti, napětí v rodině nebo v práci brání vydatnému spánku. Existují ale ještě další faktory, které spánek ovlivnují, například různé citové krize, úmrtí,rozvod, ztráta zaměstnání nebo vážná nemoc. Ty všechny ztěžují relaxaci a brání usnutí. Osoby trpící depresí marně hledají pomoc ve spánku. Budí se předčasně a pak následuje těžká doba, kdy vše vypadá černě. A tak vzniká bludný kruh , několik dní nespavosti vzbudí strach že neusnete, což znovu zabrání spánku.
Jak se zbavit nespavosti?
Rozhodující v léčení nespavosti je najít její hlavní příčinu. Je-li hlavním důvodem každodenní tlak a zmatky, pak pomohou relaxační cviky, vizualizace a postupná svalová relaxace. Účinné bude i standardizování návyků před spaním.
Pokud již nespavost začíná negativně ovlivnovat váš život a práci , měli byste neodkladně navštívit lékaře.
Léky pro spaní sice přinášejí určitý efekt, ale pouze po kratší dobu v období krize a stresu.
Užívání těchto přípravků po delší čas obvykle snižuje jejich účinnost a proto musíte pro stejný účinek neustále zvyšovat dávky. To ohrožuje jak duševní tak tělesné zdraví.
Luboš Hora-Kladno