Byli jste někdy v Peruci? Pokud ani nevíte, kde se toto malé městečko nachází, napovím vám, že na východ poblíž okresního města Loun. V Peruci je hned několik pro turisty zajímavých míst. Vedle peruckého zámku, který patříval hraběcímu rodu Thunů a Muzea české vesnice je to především Oldřichův dub a Boženina studánka.
V Peruci u studánky , nebo snad u dubu se měl před více než tisíci lety odehrát romantický milostný příběh.
Vypráví ho už náš nejstarší kronikář Kosmas. Příběh o vzplanutí příštího českého knížete Oldřicha k mladé a možná už vdané selce, jejíž jméno by dnes asi znělo Božena Křesinová./Není jisté, zda byla dcerou nebo ženou jistého Křesiny/ zní asi takto:
Snad to bylo v roce 1004/právě vládl Oldřichův bratr Jaromír/, kdy lovil Oldřich v hlubokých lesích na dnešním Lounsku. U studánky /Peruc tehdy patrně ještě neexistovala/ spatřil krásnou pradlenu. Její krása Oldřichovi učarovala. Sám byl sice ženatý a ona možná vdaná., ale v době kdy křestanská monogamie byla ještě v plenkách to nebyl žádný problém. Muži si přes všechny církevní zákazy udržovali nárok ženy střídat, dokonce i shromaždovat. Přesně takový byl Oldřich a tak si krásnou Boženu prostě odvezl domů.
Obapolná láska budoucího knížete a dívky z lidu záhy přinesla české zemi kýžené ovoce. Brzy po setkání u studánky/snad v roce 1005/ se narodil od sudiček všemi ctnostmi podarovaný synek, který dostal jméno Břetislav. A bylo na čase! Oldřichova oficiální šlechtická manželka byla totiž neplodná. Tak nebýt prosté selky Boženy vyhynul by celý přemyslovský rod. Oba Oldřichovi bratři Boleslav III.-,,Ryšavý“ i Jaromír žádného potomka neměli ani mít nemohli. Oslepený Boleslav III. byl na doživotí někde v Polsku ve vězení a právě vládnoucí Jaromír byl násilně vykastrovaný.
A tak situaci v přemyslovském rodě zachránila prostá selka Božena.
Luboš Hora-Kladno