Hostivice

V těsném sousedství hlavního města Prahy západním směrem sousedí naše metropole s malým městem Hostivicí. Oblast v jeho nejbližším okolí geomorfologicky náleží do tzv. Pražské plošiny. Je rovinatá a tedy velmi vhodná k zemědělskému využití. Poměrně velkou část krajiny poblíž Hostivice však zaujímá pražské letiště Václava Havla.

Osada v místě dnešní Hostivice je poprvé připomínána ve druhé polovině 13.století. Samotné město vzniklo mnohem později vlastně sloučením čtyř původně samostatných obcí s názvy Hostivice, Břve, Jeneček a Litovice. Jako oficiální datum přiznání městského statutu se uvádí 1. leden 1978.

Ve starých historických pramenech jsou zmínky o místním kostele svatého Jakuba již ve 13. století. Kostel v té době sloužil přesídlencům, které zde usadil český král Přemysl Otakar II. při budování pražské Malé Strany. Na jednom ze dvorců sídlil rod zemanů z Hostivice,který měl ve znaku tři stříbrné podkovy v červeném štítě,

Hostivičtí obyvatelé, kteří byli vysídleni z pražské Malé Strany si díky svému původu dlouho zachovávali městská práva i některé svobody a to až do 16. století , kdy je habsburský císař zrušil. Významnou postavou z hostivické historie je Anna Marie Toskánská, která Hostivici vtiskla barokní ráz stavbami zámku ,fary a mariánského sloupu.

Zajímavá je též historie dalších tří částí Hostivice-původně samostatných obcí.

V části Litovice, o které jsou nejstarší zmínky též ze 13. století sídlil ve středověku známý rod pánů z Dražic. Jan z Dražic byl dokonce pražským biskupem. Právě tento rod /patrně sám biskup Jan z Dražic/vystavěl v Litovici kolem roku 1330 mohutnou kamennou tvrz v gotickém slohu za pomoci francouzských stavebních mistrů. Tvrz byla v 17. století upravena barokně. Ta se v poměrně dobrém stavu zachovala dodnes.

Jedná se o obdélnou třípatrovou budovu s původními gotickými okny v severní a jižní části průčelí. Na průčelí byl dodatečně přenesen tympanon s dražickým znakem a vsazen do pseudogotického portálu. V přízemí jsou místnosti a chodby s křížovou klenbou. V Litovici lze spatřit i barokní kapli svatého Jana Nepomuckého z roku 1620. Na východním okraji Litovice se nachází Litovický rybník ze kterého byl za císaře Rudolfa II. vybudován příkopový vodovod na Pražský hrad.

Na rybníky je vůbec dnešní oblast Hostivicka bohatá zejména v další části dnešního města , zvané Břve. Rybníky slouží chovu ryb a některé i rekreačním účelům. O části Břve jsou nejstarší zmínky dokonce už ve 12.století, kdy byla majetkem Plaského kláštera. Později patřily k jejím nejvýznamnějším majitelům rody Rokycanských a Žďárských.

Poslední ze čtyř částí Hostivice Jeneček nepatří jak by se podle názvu zdálo sousední střediskové obci Jeneč, ale též Hostivici. Jeho původní název byl Malý Jeneč a to až do 19. století.

K nejvýznamnějším stavebním památkám dnešního města Hostivice patří vedle již zmíněné Litovické tvrze kostel svatého Jakuba , původem ze 13. století , jehož presbytář byl přistavěn zhruba o sto let později. Kostel zpustl za třicetileté války , po níž byl nejprve opraven a poté v první polovině 18. století přestavěn. Je obklopen hřbitovem s branou. Na hřbitově se nachází barokní socha svatého Jana Nepomuckého.

Ve hřbitovní zdi lze spatřit znakový náhrobník ze 16.století a figurální náhrobník ze stejné doby. Poblíž kostela stojí i pozdně barokní patrová fara ze druhé třetiny 18. století.

Další významnou památkou je místní zámek v centru města. Jedná se o dvoupatrový objekt s kaplí ze druhé poloviny 17. století. Kaple je sklenuta oválnou kupolí s lucernou. Před zámkem stojí morový sloup se sochami svatého Vavřince, svatého Floriána a svatého Víta. Pocházíz první poloviny 18. století.

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář