Imunitní systém tvoří více druhů specializovaných buněk i chemických látek, které chrání organizmus před působením cizorodých látek a mikroorganizmů jako bakterií, virů, některých chemických jedů, prachu a bílkovinných látek jako pylů a toxinů. Když tento systém plně funguje, dokáže zabránit infekci, aniž by si to člověk vůbec uvědomil.
Základ přirozené imunity získá novorozenec od matky již během pobytu v děloze, potom při kojení. Od začátku života se imunitní systém postupně vyvíjí a jeho síla roste v neustálém střetávání s infekcí.
Systém se skládá ze dvou funkčně se doplňujících složek. Jsou to jednak bílé krvinky, lymfocyty a jednak protilátky, které společně neutralizují vniknuvší infekční agens/původce infekce/. Lymfocyty vznikají v kostní dřeni a cestují jako součást krve a bezbarvé tekutiny lymfy po celém těle.
Protilátky produkuje určitý typ lymfocytů jako reakci na setkání s cizorodou bílkovinou.
Jsou proto specifické a určené proti konkrétnímu agens. Lymfocyty si jeho složení pamatují, a když se znovu se stejným agens setkají, začnou opět vyrábět tutéž protilátku.
Na podobném principu spočívá preventivní očkování proti některým infekčním nemocem.
Mechanizmus působení protilátek
Protilátky se těsně přimknou k cizí buňce. Neutralizují její nebezpečný obsah tím, že pomocí dalších krevních bílkovin rozpouštějí jejich povrchovou blánu a pohlcují její obsah. Protilátky také dovedou mobilizovat velké bílé krvinky , makrofágy které větší cizí vetřelce přímo polykají. Další pomocníci-cytoxické T buňky -působí podobně jako protilátky. Tyto buňky rozeznají cizího útočníka a zničí ho, i když se s ním před tím nikdy nesetkaly. Činnost imunitního systému vysvětluje některé pocity a příznaky, kterých si jen málokdy všímáme.
Bohužel ne všechny imunitní reakce probíhají pro organizmus příznivě. Systém se může mýlit nebo ve svých reakcích přestřelit a vyvolat poruchy, jako je např. astma nebo senná rýma. Může být také podveden některými geny a viry , pokládat vlastní buňky za cizí a ničit je. Tím vznikají autoimunitní onemocnění jako diabetes, revmatoidní artritida a roztroušená skleróza.
Imunita nevzniká jen v buňkách a protilátkách. I mysl a vůle nemocného pomáhá léčit.
Když jste unaveni a vyčerpáni ať už duševně nebo tělesně vaše obranné schopnosti klesají. Podobně je tomu i při nezdravém způsobu života. Přemíra alkoholu , kouření, nedostatek pohybu a trvalý pobyt v nezdravém prostředí snižuje aktivitu imunitního systému. Snadněji vás napadne infekce, neubráníte se onemocnění.
Luboš Hora-Kladno