Tecumseh
Sedm let po zákeřném zavraždění Pontiaka prvního sjednotitele severoamerických Indiánů v červenci roku 1776 dochází k Prohlášení nezávislosti zatím jen několika amerických států a tím i k oficiálnímu vzniku USA. Británie se s tímto faktem nechce smířit a dochází k nové válce. Tentokrát bojují Britové s Američany. Opět do ní zasahují i se stávají obětmi jediní původní obyvatelé Ameriky- Indiáni.
Ještě několik let před oficiálním vznikem USA v roce 1768 se v kmeni Šoniů narodí druhý slavný sjednotitel indiánských kmenů jménem Tecumseh/v českém překladu Padající hvězda/. I jeho kmen Šoniů se řadí mezi četné algonkinské kmeny. Ti zase po zrádném zavraždění Pontiaka žijí v četných vzájemných svárech.
Tecumsehovi je 15 let, když poznává jiné muže než ty, kteří pochází z jeho kmene. Běloši mu připadají nemocní. Mají kůži slepé ryby. Hovoří drsným nepříjemným hlasem. Příšerně hlasitě se smějí a vůbec se nechovají důstojně jako muži jeho kmene.
Pak má možnost poznat bělochy i z jiné stránky. Dívá se jak nesou ukřižovaného muže a mluví o člověku na kříži jako o svém Velkém duchu. Je to prý muž lásky,milosrdenství a míru. Dospívající Tecumseh, cítí že bledé tváře nemluví pravdu, protože jejich činy se příčí jejich slovům. Bílí muži jsou zlí,chamtiví a bijí se mezi sebou. Tentokrát Angličan s Američanem. A hlavně bledé tváře ustavičně vytlačují Indiány z jejich odvěkých lovišť.
Stále dál a dál. Kdy to jen skončí?
Již dospělý Tecumseh žije nějaký čas mezi bělochy. Dokonce se zamiluje do plavovlasé bílé dívky. Snad by se s ní i oženil. Její rodiče mají Tecumseha rádi a ke svatbě by i svolili ale…. Tecumseh by se musel zříci své indiánské víry a smýšlení a musel by žít ,,řádným“ životem bílých. Chvíli o tom přemýšlí. Pak od své lásky odchází ke svým rodným bratrům Šoniům. Do smrti už se nesblíží s jinou ženou. Plavovlasá dívka na něj tolik zapůsobila a naučila ho tolik věcí. Číst, psát i hovořit a to nejen v angličtině, ale i francouzsky.
Ve svém kmeni se brzy stává náčelníkem. Je silný,obratný, statečný a především čestný a neúplatný. A ještě má něco navíc-vyšší vzdělání než jeho rudí bratři.
Tecumseh zcela zřetelně vidí jak bílí muži vytlačují Indiány z jejich vlasti. A vidí i nesvornost rudých mužů. S tou nemohou bledé tváře nikdy porazit. Je třeba jednota všech Indiánů. A Tecumseh brzy vyjíždí jako posel k jednotlivým indiánským kmenům i k těm hodně vzdáleným. Jeho plamenná řeč proti bílým začíná mít snad všude účinek.
A rudí mužové se začínají sjednocovat jako dosud nikdy. Ani za náčelníka Pontiaka nebyly kmeny tak jednotné.
Bílí Američané hledí na sjednocování s velkými obavami. Vždyť sjednocených Indiánů by bylo tolik, že by jim nemuseli odolat. A přitom tolik potřebují další indiánská území.
Válka mezi rudochy a bílými je už na spadnutí. A když pak Tecumseh odmítne vydat bělochům další indiánská území, vyrazí proti rudým mužům početné americké vojsko generála Harrisona. Sjednocující se Indiáni mají dokonce už své hlavní město s názvem Tippecanoe. Právě k němu míří Harrisonovi vojáci. Tecumseh je v té době na cestách a získává další a další kmeny jako spojence.
V samotném Tippecanoe má hlavní slovo Tecumsehův bratr -kouzelník Tenskvatawa. Má za úkol za každou cenu udržet s americkou armádou mír, dokud nebudou Indiáni úplně sjednoceni a v plné síle.. Pověrčivý Tenskvatawa má však ve snu vidění, jak Indiáni na hlavu porážejí Harrisonovy vojáky.
Příštího dne dá povel k útoku na americkou armádu. Dochází ke strašné řeži, ve které jsou ale ještě ne zcela sjednocení Indiáni poraženi.
Tecumseh se vrací do Tippecanoe a vidí že jeho velké sjednocovací dílo bylo zničeno. .
Už nikdy nedokáže Indiány sjednotit. Smělá Tecumsehova myšlenka zhasíná sotva byla rozžata.
Ještě se pokusí přidat k Britům, kteří jsou s Američany ve válce. Třebaže je mu jasné, že Britové nejsou o nic lepší než Američané v bitvách se vyznamenává velkou statečností.
Od Britů dostává za své zásluhy vysokou hodnost brigádního generála.
Američané však nad Brity vítězí. K poslední bitvě dochází na podzim roku 1813 u řeky Temže. Britové bitvu prohrají a Tecumseh bojující do posledního dechu v ní padne.
Tak definitivně skončil druhý velký pokus o sjednocení především algonkinských kmenů…
Luboš Hora-Kladno