120-letá historie fotbalového oddílu SK Kladno – 2. Část

Založení SK Kladno a jeho činnost až do roku 1925

Neorganizovaný fotbal na Kladně se hrál od samého počátku 20. století. První skutečný fotbalový míč přivezl do města student Eugen Záruba v roce 1901. A byli to především studenti kladenské reálky/gymnázia/, kteří tento tehdy nový sport na Kladně pěstovali. Založili také první kladenský fotbalový oddíl s názvem ČECHIE, který ale nikdy nebyl oficiálně zaregistrován. Teprve o několik měsíců později v roce 1903 oficiálně vznikl později slavný kladenský SK, jehož zkratka ovšem nevyjadřovala současný Sportovní klub, ale Sportovní kroužek. Na Sportovní klub byl přejmenován v roce 1906. První hrací plochu měl oddíl na dětském hřišti zvaném ,,U Hvězdy“. Zhruba po dvou letech se hrací plocha přestěhovala do míst nynějšího Lidového domu.

Hned v prvním oficiálním utkání Sportovní kroužek Kladno zvítězil, když v květnu 1903 porazil na svém hřišti v přátelském utkání Sportovní kroužek Praha II v poměru 5:4.

I první mistrovské utkání v červnu roku 1907 skončilo pro SK Kladno vítězně,když v neoficiálním mistrovství Českého venkova porazil AFK Kolín vysoko 5:1. V témže roce se SK Kladno střetl i s prvním mezinárodním soupeřem, když před více než tisícovkou diváků deklasoval rakouský Slovan Vídeň vysoko 8:1. Kladno nastoupilo v sestavě: F. Salus-Herman, Klvan-Černohorský, E. Záruba, Z.Záruba-J. Salus, Ubry J. Sýkora, F. Plecitý, Lábler. Z této vítězné sestavy stojí za zmínku především obránce Bohumil Klvan , který jako dlouholetý kapitán mužstva hrál za A-tým neuvěřitelných 19 let v letech 1906-1925 a dlouho byl se svými 701 starty za kladenské áčko nepřekonatelným rekordmanem.

V roce 1914 se hrací plocha kladenského SK stěhovala na současné místo- stadion Františka Kloze.

Fotbalové soutěže v tehdejším Rakousko-Uhersku i v počátcích samostatné Československé republiky byly ještě hodně neuspořádané a různě se měnily, takže až do roku 1925, kdy se začala hrát oficiální nejvyšší fotbalová soutěž republiky, SK Kladno střídavě starovalo např. v mistrovství Českého venkova, v Kladenské fotbalové župě, Středočeské fotbalové župě, nebo Zemském svazu pro fotbal v Královstvím českém.

Fotbal byl navíc poznamenán I. světovou válkou, kdy řada hráčů musela narukovat do rakousko-uherské armády.

Přesto SK Kladno dosáhl i v tomto období řady úspěchů. V roce 1913 senzačně porazil Spartu Praha 2:1 a připravil ji tak o neoficiální titul mistra. Za Spartu přitom tehdy hráli první velikáni celé historie naší kopané jako Pilát, Hojer nebo Janda-Očko.

S pražskou Spartou i Slavií se do vzniku oficiální nejvyšší soutěže v roce 1925 střetl SK Kladno hned několikrát a nejednou s giganty našeho fotbalu odehrál naprosto vyrovnané utkání. Nutno zmínit , že kromě nejslavnějšího kladenského týmu hrála v tomto období vynikajícím způsobem i kladenská Sparta a také tehdy ještě samostatná obec Kročehlavy, která vychovala pro československou reprezentaci hned 10 fotbalistů a byt se jednalo vlastně o vesnici, která byla připojena ke Kladnu až po roce 1945 její mužstvo se řadilo k předním týmům celého Československa. Vždyť dva vícemistři světa z roku 1934 v Itálii Burgr a Koštálek začínali s kopanou právě v Kročehlavech.

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář