Zbraně na Divokém západě
Motto: ,,Bůh nechal zrodit lidi jako silné a slabé-a teprve Samuel Colt tento fakt opravil“ /americká verze bible/
Období Divokého západu je dobou, kterou tvořili především ,,muži ,kteří brali zbraň do vlastních rukou, aby s ní vytvářeli svůj vlastní zákon“. Proto je třeba pohovořit i o zbraních Divokého západu.
Zatímco v Evropě existuje oddělené puškařské řemeslo již v Kolumbovské době, v Americe se začínají zbraně výrazněji vyrábět až od počátku 19. století. Jistou vyjímkou je podivuhodně dlouhá puška zvaná kentucky-gun, kterou začal původem Švýcar Meylin vyrábět už kolem roku 1720 v Pensylvánii. Tato puška pak byla hlavní americkou střelnou zbraní dalších téměř 150 let. Byla puškou Washingtonových jednotek v boji za nezávislost ale i amerických stopařů a traperů, kteří první osidlovali americký západ.
Předchůdkyní pozdějších pistolí v Americe byl takzvaný trombon, nabíjený sekaným olovem.
Převrat v americkém zbrojařském průmyslu způsobil známý Samuel Colt svým vynálezem bubínkového revolveru, který pak nesl jeho jméno. Až v roce 1834 založil Samuel Colt společnost The Patent Arms Manufacturing Company a dává tak zrod prvnímu koltu amerických dějin, zvanému Pattersonův kolt. Byl to pětiranný bubínkový revolver, u kterého bylo ale nutné po každém výstřelu zbraň znovu napnout. Ještě nebyl vybaven automatickým otáčením bubínku. Druhý Coltův výrobek takzvaný Walkerův kolt je sice dokonalejší, ale stále se jedná o perkusní zbraň, která je navíc mimořádně těžká, když váží dva kilogramy.
A pak už následuje jeden typ Coltova revolveru za druhým a kolty jsou stále dokonalejší.. Jejich názvy jsou například Dragoon Colt/jezdecký kolt/1848, Navy Colt/námořní kolt/ 1851 a nejslavnější Peacemaker Frontier Colt/ hraničářský kolt 1873.
Samuel Colt už nežije, ale jím založená továrna vyrábí své kolty dál.
Všechny typy koltů mají však uplatnění pouze v boji nablízko-na několik metrů. Střílení a trefování se koltem na několik desítek, nebo dokonce stovek metrů je pouze ubohým výmyslem autorů rodokapsů a některých westernových filmů.
Na střelbu na delší vzdálenosti může sloužit pouze dokonalá puška. Zde je třeba zmínit především firmu Winchester a její pověstné ,,vinčestrovky“. Ještě dříve však přišel s opakovací puškou Benjamin Tyller Henry. /Jeho pověstnou ,,henryovku“ vlastnili románech Karla Maye samotný Old Shatterhand/. Henry ovšem neměl obchodní nadání a proto výroba jeho opakovaček přešla pod firmu Winchester.
,,Vinčestrovka“ a ,,Hraničářský kolt“ se stávají na Divokém západě hlavními zbraněmi nejen vojáků a šerifů, ale také podvodníků, lupičů a vrahů. Právě tyto zbraně a s nimi ještě Bowieoův nůž pak psaly dějiny Divokého zápasu. Dějiny, ale také falešné legendy.
Luboš Hora-Kladno