Byl korunní princ Rudolf jen sebevrahem, nebo i vrahem?
Místo děje -rakouský lovecký zámeček Mayerling. Datum: noc z 29. na 30. ledna 1889
Ústřední postavy tragédie: syn rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. korunní princ Rudolf baronesa Mary Vetserová-jeho milenka.
Tahle tragédie otřásla celým někdejším uměle vytvořeným státem Rakousko-Uherskem.
Konec tragédie je jednoznačný. Ráno 30. ledna 1889 byli v zámecké ložnici nalezeni syn tehdejšího císaře Františka Josefa I., korunní princ Rudolf se svou milenkou teprve sedmnáctiletou baronesou Mary Vetserovou mrtvi. Příčinou smrti obou byla střelná rána do hlavy z pistole, která byla nalezena v ruce mrtvého Rudolfa. Balistická zkouška okamžitě určila, že tato pistole byla smrtící zbraní obou nalezených milenců. Až potud jsou údaje jednoznačné a nevyvratitelné.
Co se ale přesně odehrálo oné osudné noci na samém konci ledna roku 1889 v zámecké ložnici v Mayerlingu? O tom se už žádné jednoznačné závěry nedochovaly a osudná noc je od té doby předmětem pouhých hypotéz a nejednotných názorů historiků. Těžko dnes po 132 letech o osudové noci udělat jednoznačné závěry, když je v minulosti neudělali vyšetřovatelé hrůzné události ani druhého dne po činu. Jak ale k dvojnásobné sebevraždě, nebo vraždě a sebevraždě vůbec došlo?
S Mary Vetserovou se korunní princ Rudolf seznámil už v říjnu roku 1888 na jednom z dvorních plesů. Kouzlu krásné Mary okamžitě propadl. Byl sice už ženatý s belgickou princeznou Stefanií, ale tento výhodný sňatek v rámci následnictví Habsburské dynastie s povrchní a jen průměrnou manželkou ho neuspokojoval. Však už jako ženatý muž měl hned několik krátkodobých mileneckých poměrů. Šlo vždy však jen o krátkodobá vzplanutí, která jak rychle přišla, stejně rychle odešla. V případě Mary Vetserové však patrně šlo o vztah mnohem hlubší- o skutečnou lásku.
Jeho otec, císař František Josef I. však tomuto rodově nerovnému vztahu od samého počátku nepřál , tím spíše, že se vzpurným a poslední dobou navíc bohémsky žijícím Rudolfem měl i řadu jiných problémů. Rudolfova matka císařovna Alžběta Bavorská cestovala ustavičně po zahraničí a o syna se nestarala prakticky vůbec. Rudolfovi zcela evidentně chyběla rodičovská láska. Ani manželství se Stefanií ho neuspokojovalo. Snad právě proto propadl v závěru svého nedlouhého života jeho bohémskému stylu. Mohla ho snad zachránit patrně upřímná láska Mary Vetserové? Možná, ale konec byl úplně opačný. Oba milenci zemřeli mladí, Rudolfovi bylo 31 let, Mary dokonce pouhých sedmnáct. Jak ale probíhala ta osudná noc v mayerlingské ložnici? Jisté je jen jedno. Milenci byli v ložnici sami a zcela jistě zamčeni zevnitř. Účast třetí případné osoby při činu je naprosto vyloučena.
Tím spíše, že u mrtvých byly nalezeny dva dopisy na rozloučenou, ve kterých se oba vyznali ze svého přání odejít ze života dobrovolně a společně. To by samozřejmě napovídalo společné sebevraždě obou. Ale…. Něco tu přece jen nehraje. Bezprostředně po činu přivolaný lékař zjistil, že Mary Vetserová zemřela až o několik hodin dříve než Rudolf. V její krvi bylo nalezeno větší množství alkoholu. To by ještě nic neznamenalo. Mary se mohla omámit alkoholem a pak se Rudolfovou pistolí střelit do hlavy. Jenže… Ránu po střele měla v levé části lebky a přitom Mary byla evidentně
pravačka. Samozřejmě je možné se střelit levou rukou, dokonce i tou pravou do levé části lebky, ale dělala by to ve vypjaté situaci tak složitě? A našla by vůbec mladá mimořádně krásná dívka, která měla celý život před sebou, v sobě odvahu se zastřelit? Rudolf, který se sám zastřelil až několik hodin po smrti Mary ze sebe podezření z vraždy už nikdy smýt nemůže. Nelze vyloučit například situaci, že Mary Vetserová omámena větším množstvím vypitého alkoholu usnula a Rudolf ji ve spánku zastřelil. Teprve poté obrátil zbraň proti sobě. Těch několik hodin rozdílu smrti obou milenců je krajně podezřelých. Je tedy korunní princ Rudolf vrahem i sebevrahem současně?
Zcela vyloučit to nelze. Pravdu o oné osudné noci si odnesli oba milenci do hrobu.
Luboš Hora-Kladno