Zfilmované detektivky Jana Cimického mě zklamaly

O tom, že jsem velkým obdivovatelem známého psychiatra Jana Cimického jsem na našem webu www.lidemezilidmi.cz už psal. Cimický se neproslavil jen jako psychiatr, ale též jako spisovatel, autor zejména detektivek. V současné době  vlastním celkem třináct jeho detektivek. Tři jeho detektivní příběhy z psychiatrického prostředí byly zfilmovány jako televizní inscenace. Jedná se o detektivky s názvy ,,Poslední zastávka smrt“, ,,Klíč k pachateli“ /ve filmovém zpracování pod názvem ,,Opožděná vražda“/ a ,,Poslední návrat“. První dvě jsem měl díky internetu možnost shlédnout. Těšil jsem se zejména na tu, která si i jako televizní inscenace zachovala svůj původní literární název ,,Poslední zastávka smrt“. Osobně ji v literární podobě považuji za jednu z nejlepších detektivek Jana Cimického. Jde  nejen o příběh mladého muže Ivana, který se právě vrátil z vojenské základní služby a začíná pro něj nový život. Ivan se náhodně se přichomýtne k vraždě staršího středoškolského profesora, respektive jako první objeví jeho mrtvolu.

Shodou okolností se téměř vzápětí seznámí s vůdkyní party toxikomanů, která má tuto vraždu na svědomí. Do ní/v televizní inscenaci má jméno Jarmila Křížová/ se na první pohled zamiluje, aniž tuší o koho se ve skutečnosti jedná. Do napínavého příběhu poté zasahují již klasičtí hrdinové Cimického detektivek-blízcí přátelé psychiatr doktor Dvořák a kriminalista kapitán Hladík. Po pachatelích vraždy pátrají vlastně oba.

Příběh plný nečekaných zvratů se odehrává v barvitě vykresleném prostředí pražské čtvrti Hanspaulka. Parta toxikomanů má kromě vraždy na svědomí mimo jiné i vyloupení několika pražských lékáren. V touze po droze jsou její členové schopni všeho. Postupně je celý zpočátku nejasný a zamotaný příběh rozplétán jak kapitánem Hladíkem, tak doktorem Dvořákem. Pachatelé jsou nakonec odhaleni i dopadeni a to včetně přímého vraha toxikomana Zobáka. Vůdkyně party, též toxikomanka Jarmila Křížová však nakonec trestu unikne. Je to ovšem za cenu jejího předčasného úmrtí ve velmi mladém věku. Jarmila díky těžké závislosti na drogách na konci příběhu umírá na cirhózu jater, silně poškozených drogami. Jeden z hlavních hrdinů příběhu Ivan, ještě před smrtí Jarmily poznal její skutečnou tvář, přesto je z jejího úmrtí nešťastný.

V literárním zpracování se mi příběh moc líbil. V podobě televizní inscenace mě ale zklamal, přestože se v některých pasážích snažil až úzkostlivě držet své literární podoby. Především na klasické hrdiny Cimického detektivek doktora Dvořáka a kapitána Hladíka jsem si z literárního zpracování už zvykl a představoval jsem si je úplně jinak, než jak byly ztvárněny ve filmu. To platí i o druhé televizní inscenaci ,,Opožděná vražda“, která Cimického detektivku ,,Klíč k pachateli“ podává už ve volnějším zpracování. Znovu jsem se přesvědčil o tom, že literatura dokáže vykreslit dramatický příběh, jednání a především psychologii jeho hrdinů podstatně více a lépe než film.

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář