Vladimír Kopecký
Příjmení Kopecký drží v kladenském hokeji jeden primát. Mistrem republiky se v roce 1959 stal nejprve otec Vladimír Kopecký a ve druhé polovině sedmdesátých let na něj v tomto ohledu navázal i jeho syn Jiří a to dokonce opakovaně. Hned několik synů slavných otců mohlo jejich mistrovský titul zopakovat. Doposud se to však nepodařilo žádnému z nich. Jen namátkou Volf, Hrabě, Pospíšil, Nedvěd, Vejvoda, Kaberle, Čermák, Skrbek, Hořava to všechno jsou jména kde na vrcholové úrovni hráli hokej otec i syn, v některých případech dokonce synové dva ale titul mistra republiky získali pouze otec a syn Kopečtí.
Vladimír Kopecký byl velkou oporou týmu, který vybojoval ten první historický titul mistrů republiky pro Kladno. Bylo to v roce 1959 a z toho památného mužstva se hned několik hráčů, jako Kulíček, Bacílek, Volf. Prošek, Frohlich , nebo Jiřík prosadilo i do československé hokejové reprezentace.
Vladimír Kopecký mezi ně sice nepatřil, ale jako levé křídlo legendárního prvního útoku Kladna- Volf-Froněk-Kopecký, kterému se ve své době přezdívalo ,,Selská jízda“ má na zisku prvního mistrovského titulu lví podíl. Za kladenské áčko hrál Vladimír Kopecký už od roku 1950 a s výjimkou dvouleté vojny v něm vydržel do roku 1962. Za Kladno v této době nastřílel 235 branek.
Na svůj rozhovor s Vladimírem Kopeckým jsem se dostal přes jeho již zmíněného syna Jiřího, kterého jsem vyhledal na kladenském zimáku, kde v té době působil jako hokejový trenér.
Je to už více než 10 let zpátky a proto si už přesně nepamatuji, zda mi tehdy dal Jirka Kopecký přímo adresu, nebo jen telefonní číslo na slavného otce. Každopádně náš rozhovor pro noviny se uskutečnil v bydlišti Vladimíra Kopeckého v kladenské čtvrti Rozdělov na místním sídlišti.
Vladimíru Kopeckému tehdy bylo rovných osmdesát, ale pamatuji si dodnes jak byl na svůj věk čilý a vitální. Já ten první mistrovský titul Kladna samozřejmě nemohl pamatovat, když jsem se narodil až 5 let po něm. Něco jsem ale vyčetl z knížek a další informace získal právě od Vladimíra Kopeckého i dalších pamětníků, se kterými jsem dělal své rozhovory pro noviny. Unikátní na tom titulu bylo už jen to, že všechny domácí zápasy museli Kladeňáci odehrát mimo samotné Kladno, protože místní zimní stadion procházel rekonstrukcí, respektive se tehdy zrovna zastřešoval. Od Vladimíra Kopeckého jsem se dozvěděl o tom, jakým stylem hrála legendární kladenská ,,Selská jízda“, do které sám neodmyslitelně patřil. A vysvětlil mi i to, proč ho pamětníci dodnes oslovují přezdívkou ,,Matěj“. Tu přezdívku prý získal po legendárním českém loutkáři Matěji Kopeckém, se kterým ho spojuje stejné příjmení.
V září letošního roku by měl ,,Matěj“ Kopecký slavit jedenadevadesátiny. Prý je stále naživu a bydlí na sídlišti v Rozdělově. Pokud to tak opravdu je, navštívím ho až poklesne koronavirová pandemie znovu. Drží totiž další primát. Je nejstarším žijícím kladenským hokejovým mistrem republiky, bydlícím na Kladně. /Jen o několik měsíců starší Václav Frohlich podle posledních zpráv stále žije, ale je v současné době v Domově důchodců v severních Čechách/.
Luboš Hora-Kladno