Atentát na amerického prezidenta Lincolna

Snad v žádná jiná země na světě nemá tak bohatou historii na atentáty na své prezidenty jako Spojené státy americké. Obětí atentátů se v USA stali hned čtyři prezidenti a někteří další ještě pokusy atentátníků přežili. Připomeňme si aspoň jména a související letopočty těch čtyř zavražděných prezidentů. Prvním byl bezprostředně po skončení americké občanské války severu proti jihu v roce 1865 Abraham Lincoln. O více než patnáct let později ho následoval roku 1881 James A. Garfield. Další dva atentáty s následkem smrti prezidenta se uskutečnily až ve dvacátém století. Hned na jeho počátku se v roce 1901 stal obětí William McKinley a jako poslední podlehl v roce 1963 ve městě Dallasu známý John F. Kennedy.

Více se budeme věnovat tomu prvnímu atentátu, uskutečněnému na zarytého odpůrce otrokářství Abrahama Lincolna. Ten se stal v pořadí šestnáctým americkým prezidentem. Zvolen byl  v listopadu roku 1860. To už byla občanská válka doslova na spadnutí. A volba Lincolna za amerického prezidenta její vypuknutí ještě urychlila.

Hned v březnu následujícího roku 1861 se od seveřanské Unie odrhlo sedm jižních států, které vytvořily takzvanou Konfederaci. Jejím prezidentem byl zvolen Jefferson Davis. Ke státům Konfederace se později přidaly ještě další čtyři státy. Samotná válka vypukla hned v dubnu téhož roku. Byla sice poměrně krutá a táhla se po dlouhé čtyři roky, ale pokud nepočítáme války s Indiány, které byly spíše vyvražďováním původních obyvatel Ameriky, než opravdovou válkou , byl to vlastně poslední válečný konflikt přímo na území Spojených států. Zpočátku občanské války měl kupodivu spíše navrch zemědělský a prootrokářský jih. Teprve později se válečná situace jednoznačně obrátila ve prospěch průmyslového a protiotrokářského severu. Za čtyři roky války zahynulo více než šest set tisíc lidí a dalších téměř čtyřista tisíc bylo zraněno.

  1. dubna roku 1865 téměř na den po čtyřech letech složil vrchní jižanský velitel generál Robert E.Lee ve státě Virginii kapitulaci do rukou svého seveřanského protějšku generála Ulyssese S. Granta a válka tím skončila vítězstvím Unie.

Pouhých pět dní po kapitulaci byl v hlavním městě Washingtonu zavražděn prezident Abraham Lincoln. Atentát na něho se uskutečnil při divadelním představení ve Fordově divadle. Atentátníkem byl herec, příslušník slavné herecké rodiny John  Wilkes Booth sympatizant otrokářského jihu, který se nemohl smířit s porážkou Konfederace ve válce. Booth během představení vešel do nestřežené prezidentovy lože a jediným výstřelem z revolveru zasáhl Lincolna zezadu do hlavy. Poté se snažil zachránit seskokem dolů na jeviště a třebaže si při něm zlomil nohu, podařilo se mu z divadla uprchnout. Ale jen na krátkou dobu. Po dalších dvou týdnech byl vypátrán zraněný v jedné stodole ve Virginii. Není jisté, zda byl poté zastřelen pronásledovateli, nebo se v bezvýchodné situaci zastřelil sám, protože pronásledovatelé stodolu zapálili. V každém případě přímý atentátník Booth zahynul.

Na zavraždění Lincolna se však podílelo ještě dalších devět osob. Čtyři z nich byli oběšeni, čtyři uvězněni a jednoho soud nakonec osvobodil.

 

Luboš Hora-Kladno

 

Napsat komentář