V první polovině října jsem pořádal celkově pátý výlet po turistických a historických zajímavostech České republiky. Tentokrát na zříceniny středověkých hradů Zlenice a Stará Dubá. Pro nepříznivé a deštivé počasí předcházejících dnů byla účast slabá. Ze zaměstnanců spolku Dobré místo jsme vyrazili pouze dva, já a Honza Havlíček, který je velkým nadšencem pro turistiku. Naštěstí cestou vlakem z Prahy přistoupil Honzův kamarád, rovněž velký milovník turistiky i historických památek. Ten byl pak pro výlet velkým přínosem, protože trvale bydlí právě v posázavské oblasti a „svůj“ region má dokonale prochozený křížem krážem.Díky němu jsme náš původní plán rozšířili ještě o někdejší slovanské hradiště Lštění.
Ze stanice Senohraby jsme šli asi dva kilometry po žluté turistické značce na zříceninu Zlenice na samém břehu řeky Sázavy. Často je uváděna pod nesprávným názvem Hláska. Archeologové odkryli předhradí a s jádrem hradu ho spojili jednoduchým dřevěným můstkem vedoucím přes druhý hradní příkop. Z jádra hradu se nejvíce zachovala obytná věž, kromě ní již jen sporé zbytky zdiva hradeb a hradního paláce. Já jsem ve Zlenicích zjistil, že se mi v mokrém terénu lesní stezky odlepila podrážka boty a to nás čekalo ještě více než 10 kilometrů.
Ze Zlenic jsme pokračovali stále podél Sázavy až k lávce na druhý břeh do obce Hvězdonice. Řeka nás pak provázela k dalšímu cíli. Tím byla zřícenina hradu Stará Dubá s jejím podhradním městečkem zvaným Odranec. Pod mnoha českými hrady vznikala podhradní městečka, případně osady a někdy dokonce i města. Stará Dubá se může pyšnit jistým unikátem. Její podhradní městečko bývalo se samotným hradem spojeno hradbou. Z té se však dochovaly jen malé zbytky, stejně jako ze samostatného hradu. Výstup na jeho skromnou zříceninu na strmém kopci nad řekou Sázavou nebyl zrovna jednoduchý. Cesta tam od Sázavy nevede žádná a místy jsme se museli hrabat téměř po čtyřech, abychom na vrchol kopce se zříceninou dorazili.
Z hradu jsme pak pokračovali po žluté a posléze modré značce na místo bývalého slovanského hradiště Lštění. To dnes připomínají jen navršené valy. V 18. století byl zde postaven barokní kostelík. Místo je ale ideální příležitostí krásného pohledu na krajinu Posázaví. Ze Lštění jsme sestoupili znovu do údolí Sázavy, konkrétně do obce Čtyřkoly. Odtud jsme se vrátili vlakem linky Praha-Benešov zpět do Prahy.
{galerie 542}
Text a foto: Luboš Hora