Eliška pracuje pro Portus a byla na dovolené v Thajsku

Paní Eliška Svobodová pracuje v organizaci Portus Praha, z.ú., která se věnuje lidem s mentálním postižením. Jsme kamarádky a proto jsem ji požádala o krátký rozhovor.

Jaký obor jsi vystudovala a co Tě k tomu vedlo?

Odjakživa jsem chtěla pracovat s lidmi. Původně jsem chtěla být zdravotní sestrou. Když jsem ale dokončila střední zdravotnickou školu a pár let pracovala ve zdravotnictví, zjistila jsem, že to není úplně ta správná cesta. Proto jsem se rozhodla ke studiu sociální práce.

Proč jsi se rozhodla pro práci v Portusu?

První kontakt byl spíše náhodný, než promyšlený. Sháněla jsem pracoviště pro povinnou praxi a rozhodla se oslovit nejbližší zařízení v místě bydliště. První den praxe byl velmi náročný a já si říkala, že s touto cílovou skupinou bych asi nikdy nedokázala spolupracovat. Po týdnu praxe bylo vše úplně jinak a nyní jsem tu 5 let.

Jak Tě tato činnost naplňuje?

Nejdůležitější je, že mě práce baví a chodím tam ráda. I když samozřejmě zažívám i náročnější chvilky. Vyhovuje mi prostor pro seberealizaci, kterého se mi tu dostává. Stále se učím novým věcem a rostu. Baví mě kolektiv, který je „rodinný“ a prostředí, ve kterém se Portus nachází. Stane se, že má každý z nás rozdílný pohled na věc, ale v těch zásadních otázkách dochází z velké většiny ke shodě.

Jak jsou spokojeni klienti a kolik jich je?

Portus poskytuje tři sociální služby: Chráněné bydlení (pobytová služba), Podporu samostatného bydlení (terénní služba) a Sociálně terapeutickou dílnu (ambulantní služba). Celkem je v těchto službách kolem 20 klientů. Velká část z nich je součástí Portusu dlouhé roky, klientela se rozrůstá, organizace se posouvá a mění ve prospěch jejich uživatelů, zaměstnanci na sobě pracují, aby poskytovali kvalitní službu. Klienti mají dostatek prostoru pro svůj rozvoj, seberealizaci a normální život. Pracujeme s individuálním plánováním zaměřeným na člověka. Jedná se o setkání, při kterém se mapuje cesta klienta, jeho sny, strachy a taky to, co by v budoucnu chtěl mít, zažít, udělat. Klient ve spolupráci s rodinou a zaměstnanci organizace, kteří jsou dle přání klienta součástí plánování. Při tomto setkání je prostor na otázky spokojenosti a potřeby změn. Zároveň je téma spokojenosti řešeno dnes a denně pomocí běžného rozhovoru a reakcí na libost/ nelibost obyvatel, stížností apod…

Jaké máš plány do budoucna?

Žiji hlavně přítomností, přesto pár plánů mám. Momentálně je největším plánem úspěšně zakončit poslední ročník studia a vymyslet nějakou pořádnou dovolenou, která snad bude odměnou za náročné studijní období.

Děkuji moc. Lenka Nováková

Portus Praha je přístavem pro lidi s mentálním postižením, aby mohli důstojně bydlet, pracovat, rozvíjet se a svobodně žít spolu s ostatními život člověka. Občanské sdružení Portus Praha bylo založeno v roce 2001 jako samostatná organizace. Od počátku svého působení vybudoval dva objekty chráněného bydlení (celkem pro 19 klientů) s celoročním provozem a sociálně-terapeutickou dílnu v obci Slapy. Také je realizátorem projektu sociálního podniku DOBROTY S PŘÍBĚHEM, kde našlo pracovní uplatnění 5 lidí se zdravotním postižením. Portus Praha je zakladatelem a hlavním koordinátorem celostátní benefiční kampaně AKCE CIHLA, která z původně pražské sbírky expandovala do řady měst v celé republice.

http://www.portus.cz

 

Napsat komentář