Od začátku jara do konce podzimu jezdím hodně na kole. Mám svá oblíbená místa v okolí Kladna, která navštěvuji jako cyklista každoročně i několikrát. Na prvním místě je to lesní kaplička se studánkou s názvem podle potoka, který zde teče-Žlábek. Na toto místo v hlubokých lesích jen něco málo přes 10 kilometrů od Kladna jezdím vždy relaxovat a nabírat duševní síly. Další mojí oblíbenou lokalitou je zřícenina středověkého hradu Okoře, těsně za hranicemi našeho regionu v katastru Prahy-západ. Sem mě přitahuje nejen zájem o historii a české hrady, ale i malebná cesta údolím Zákolanského potoka z Okoře na Budeč a do Zákolan. Staroslavná Budeč je skutečnou historickou perlou našeho kladenského regionu. Stávalo zde jedno z nejstarších slovanských hradišť v celých Čechách i patrně vůbec nejstarší česká škola/pominu-li Moravu a Velkomoravskou říši/, na které se podle legend vzdělával samotný český kníže svatý Václav. V Zákolanech zase působil ve vyhnanství jeden z hlavních zakladatelů české sociálně-demokratické strany Ladislav Zápotocký a narodil se zde jeho syn, pozdější československý prezident Antonín Zápotocký. Třetím místem, které musím každý rok navštívit je zřícenina patrně nejmenšího českého královského hradu Jinčova, v hlubokých munavských lesích na samé hranici kladenského regionu s regiony Berouna a Rakovníka. O tomto místu jsem na web již napsal článek ,,Mé výlety na Jinčov“.
Oblíbená místa každoročních cyklovýletů jsem měl tedy až do letošního roku tři./Okoř spojuji s Budčí a Zákolany v jednu lokalitu/.
V letošním roce jsem k nim přidal jako své oblíbené místo čtvrté a sice velkou obec, nebo chcete-li maličké městečko Mšec. I sem mě kdysi přilákal zájem o historii. Ve Mšeci kdysi stávala velká středověká tvrz, respektive malý hrad. Na tomto místě byl někdy na samém počátku 17. století postaven původně renesanční zámek, který byl ale později hned několikrát upravován i přestavován.
Mě ale v současné době přitahuje do Mšece něco jiného. Je to místní nákupní středisko se svým second-handem, bazarem a částečně i antikvariátem v 1. patře objektu. Tak skvělé ceny za sice již používané, ale stále zcela vyhovující a použitelné věci jako jsou zde ve Mšeci jsem dosud nikde neviděl. A že jsem už něco sekáčů, bazarů i antikvariátů navštívil. Za vše přesvědčivě hovoří fakt, že během pouhého jednoho roku jsem zde koupil hned tři starší, ale stále plně funkční kola/jedno silniční a dvě horská/ a za všechna dal zhruba dva tisíce korun. Navíc mě do tohoto podniku přitahuje můj další koníček-sbírání fotbalových dresů. Ve mšeckém sekáči jich mají vždy ohromný výběr, navíc za vyloženě symbolické ceny. Cesta na kole z Kladna do Mšece/jen málo přes 20 kilometrů/ je navíc mimořádně příjemná, třebaže z velké části musíte jet po silnici. Variant je několik. Osobně nejvíce využívám tu z Kladna po cyklostezce na Záplavy/oficiálně Turyňský rybník-největší vodní plocha v celém kladensko-slánském regionu/, dále po silnicích, kde auta jezdí/kromě dvou krátkých úseků v Kačici a těsně před Mšecí/ jen minimálně přes Kačici a obce Nová Studnice a Drnek do Mšece. Když za obcí Kačice vjedete do lesa, pokračujete jím pak skoro pořád až do Mšece. Mšec už leží v rakovnickém katastru. A právě Rakovnicko je navíc vyhlášeným rájem pro houbaře. Platí to i zde v nejbližším okolí Mšece. Své jízdy proto často spojuji i s houbařením. Stačí mi třeba jen mezi Drnkem a Mšecí na půlhodinku zastavit a vlézt do lesa u silnice a nikdy se domů nevracím s prázdnou.
Mšec na Rakovnicku jsem si z hned několika výše uvedených důvodů prostě velmi oblíbil a přidal ji ke svým třem nejoblíbenějším lokalitám v okolí Kladna jako čtvrtou.
Luboš Hora-Kladno