3.část-Dílo Antona Pavloviče Čechova

Nejznámější povídky a novely A.P.Čechova-,,Chameleon“ a ,,Tlustý a hubený“

Jak už jsem napsal v samotném úvodu. Je A.P. Čechov mistrem zkratky, respektive mistrem prozaických miniatur. Již v osmdesátých letech 19. století vytváří mimo jiné jakési mikropovídky, rozsahem až extrémně krátké, ale vždy velmi obsažné.

Později v letech 1890-1903 přechází k novelám. Tyto novely/klasickým příkladem je jeho ,,Nudný příběh“/ jsou tak nahuštěny životním obsahem, že jde vlastně o jakési téměř mikro-romány.

Patrně nejznámějším Čechovovým prozaickým dílem je jeho ,,Chameleon“.- Hlavní hrdina policejní dozorce Očumelov několikrát v krátkých časových intervalech zcela zásadně mění své rozhodnutí i úřední tón podle toho, komu se zdá patřit zabloudilý pes. Očumelov zde mění své jednání jako chameleon barvy. Člověk/i pes/se tu cení nikoli podle svých přirozených vlastností, ale podle svého společenského postavení.

Právě tak v jiné povídce ,,Tlustý a hubený“ lidé bývají různí: velcí, malí, dobří, zlí, tlustí,hubení, rozumní, nebo hloupí. Ale všechny tyto rozdíly jako by zmizely, když se vyjasní na náhodném setkání dvou starých kamarádů-spolužáků jejich služební postavení. Ukáže se, že tlustý je ,,velké zvíře“/tajný rada se dvěma hvězdičkami/. A tu se stane s hubeným neuvěřitelná změna: ztuhne, nahrbí se, začne se klanět a svého kamaráda Míšu nazývá vašnostou. Už to není člověk, ale pouhá podřízenost.

Pro samotného Čechova není důležité,jakou funkci člověk zastává,ale to že zůstane člověkem.

Napsat komentář