16. Pravicový převrat v Praze

Jak již bylo uvedeno od začátku července 1421 byl Jan Želivský /snad ještě s Janem Hvězdou z Vícemilic, který se těšil přezdívce ,,Bzdinka”/ v podstatě nejmocnějším mužem v Praze, které svým způsobem vládla pražská chudina.

Želivský v Praze nastolil vládu pevné ruky a vnutil oběma pražským městům jakousi vojenskou diktaturu.

Žel nový autoritativní režim ztratil rychle své sympatie, protože jeho vykonavatelé se dopouštěli mnoha chyb I justičních křivd. Silnou nespokojenost vzbudila hlavně těžko ospraveditelná poprava Jana Sádla z Kostelce, který byl okolím uznáván za upřímně přesvědčeného I zásadového kališníka. Po tomto neuváženém činu se stal Želivský mezi mnoha zejména zámožnějšími kališníky terčem kritiky.

Pravicový převrat začal sesazením Jana Hvězdy z Vícemilic/Bzdinky/ z pozice městského hejtmana. Bzdinkovi se ještě podařilo Prahu ve zdraví opustit a v budoucnu ještě bude zastávat mezi radikálními husity významné funkce. Mnohem hůře dopadl samotný Jan Želivský.

Místo sesazeného Bzdinky se volbou na obě pražské radnice dostala nová garnitura úředníků, vesměs z řad Želivského odpůrců. Jan Želivský byl takto odstaven od moci a to byl počátek jeho konce. Začátkem března roku 1422 byl Želivský s několika svými straníky přizván k jednání na Staroměstskou radnici, kde už ,,seděli” na vedoucích místech jeho odpůrci. Ti se místo slibovaného jednání rozhodli Želivského definitivně odstranit. A neštítili se přitom ničeho. Místo jednání byl Jan Želivský I se svými přívrženci , kteří se ke slibovanému jednání též dostavili zákeřně zavražděn.

Pražská chudina, u které byl Želivský velmi oblíben vyrazila po zprávě o jeho smrti k okamžitému útoku jako msty za vraždu svého milovaného kazatele. Podařilo se zabít několik viníků Želivského smrti, byly vyrabovány domy bohatých patricijů a plenění postihlo I Staroměstskou radnici, kde byla řada měštanů příslušníky chudiny sťata a konšelské rady vyměněny.

Vláda chudiny v Praze po Želivského násilné smrti však trvala jen dva měsíce. Zhruba od poloviny roku 1422 se nakonec těžiště pražské politiky po krátkodobém prudkém vychýlení vlevo znovu a už natrvalo přeorientovalo doprava.

Napsat komentář