SK Kladno v nejvyšší profesionální soutěži a příchod Františka Kloze
Valná hromada SK Kladno, konaná v únoru 1925 rozhodla, že se mužstvo zúčastní I. ročníku II. asociační profesionální ligy, který se uskutečnil na jaře téhož roku.
V soutěži bylo 6 klubů a jejím vítězem se stalo mužstvo SK Kladna, které se tak probojovalo do nejvyšší fotbalové profesionální soutěže I. profesionální ligy, ve které startovaly skutečně nejlepší české kluby. SK Kladno v tomto ohledu drží jeden primát, když byl vůbec prvním mimopražským mužstvem, které v nejvyšší soutěži startovalo a to v sezoně 1925-26. V konkurenci dalších jedenácti pouze pražských týmů skončil kladenský SK na 8. příčce a v soutěži se bez problémů udržel. Navíc kladenský útočník Jaroslav Ladman se s 19 nastřílenými brankami zařadil mezi přední střelce nejvyšší soutěže.
V následující sezoně 1926-27 skončil SK Kladno dokonce na vynikajícím 4. místě za pražskými týmy Spartou, Slavií a Vršovicemi. V této sezoně nastupoval za kladenský tým i vynikající útočník Josef Kratochvíl, který ale brzy přestoupil do pražské Slavie a jako její hráč byl i úspěšným československým reprezentantem.
Na podzim roku 1928 za něj získalo Kladno více než rovnocennou náhradu v legendárním kanonýru Františku Klozovi-nejlepším kladenském střelci všech dob. František Kloz byl sice odchovancem Nového Bydžova, ale do Kladna přestoupil z Roudnice nad Labem.
Není jistě bez zajímavosti, že za přestup do ligového Kladna obdržel Kloz dnes spíše komickou částku 500 Kč. Přitom hned v následující sezoně 1929-1930 se stal František Kloz s 15 brankami nejlepším střelcem nejvyšší fotbalové soutěže a v tzv.Středočeském poháru v roce 1930 pomohl Kladnu až do finále, ve kterém podlehlo pražské Slavii 2:4.
V semifinále tohoto poháru ovšem kladenský tým vyřadil pražskou Spartu vysoko 6:2.
Současně se František Kloz již v roce 1929 poprvé objevil v reprezentačním týmu Československa a ve vítězném utkání proti Jugoslávii po pouhých několika minutách na hřišti vsítil i branku.
Není proto divu že po novém kladenském kanonýru brzy zatoužily naše zdaleka nejbohatší kluby Slavia i Sparta. Kloz to nejprve zkusil v pražské Slavii, v jejímž dresu vstřelil tři ligové branky, ale do základní sestavy sešívaných se nakonec neprosadil a brzy se vrátil na Kladno, kde opět střelecky zářil. Jeho druhý pokus prosadit se tentokrát ve Spartě dopadl ještě hůře. Za Spartu ani jednou v lize neskóroval a brzy byl zpátky na Kladně. Když pak na jaře roku 1934 přijela pražská Sparta na Kladno k ligovému zápasu, utrpěla těžký debakl 1:5 a všech pět branek jí vstřelil právě František Kloz, kterého ze svého mužstva nedávno téměř vyhodila.
Luboš Hora-Kladno