Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Zdeněk Hrabě

9. 11. 2017

Populární kladenský „Bača“ si závažnou nemoc nepřipouští

Jméno bývalého výtečného kladenského hokejisty a mistra republiky Zdenka Hraběte zná, většinou pod přezdívkou „Bača“, na Kladně snad každý příznivec sportu. Tento, dnes již 76letý někdejší útočník odehrál za áčko SONP Kladno v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století úctyhodných 13 sezon s bilancí 747 utkání a 33O branek. Reprezentoval československé mužstvo v juniorské kategorii a zahrál si i za jeho ,,B“ tým. Na nižší výkonnostní úrovni hrál ještě po čtyřicítce. Působil i na postu trenéra kladenského áčka a až do konce roku 2002 zastával funkci ředitele kladenského zimního stadionu.

Zdeněk Hrabě Pan Bača Hrabě

Lékaři mu zjistili rakovinu

V dubnu letošního roku si samotný Zdeněk Hrabě objevil bulku na krku. „Samozřejmě, že jsem hned navštívil lékaře. Poslal mě na URL a bulku mi posléze odoperovali,“ vzpomíná Bača na počátek svého závažného onemocnění. Teprve histologický rozbor krve odhalil rakovinu lymfatických uzlin. Nejednoho člověka by takové onemocnění psychicky složilo. Ne tak ,,Baču“ Hraběte. Od začátku bral nemoc sportovně. I po té, co ho poslali do pražské nemocnice v Motole. „Tam si mě nechali asi týden a poté poslali do domácího léčení.Necítil jsem se nijak špatně,“ vysvětluje Zdeněk Hrabě. Bral poctivě léky a začal dojíždět do Motola na chemoterapeutickou léčbu. Naštěstí jeho tělo snášelo chemoterapii dobře. Ztratil dočasně vlasy, ale zdaleka ne vůli se s nemocí porvat. Po skončení chemoterapie přešel na léčbu s pomocí léků a injekcí.

To nejhorší má snad za sebou

V současné době se cítí dobře. Navštěvuje zápasy kladenských hokejových Rytířů ve druhé nejvyšší soutěži a účastní se jako divák i některých tréninků. „Nyní, když už mám chemoterapii za sebou, lékaři řeší, jak budou v léčbě postupovat dál,“ říká Zdeněk Hrabě, který si nemoc nepřipouští, bere ji jako součást života a bojuje s ní tak statečně, jako kdysi mezi mantinely. Díky tomu, je nejlepší předpoklad, že nad zákeřnou nemocí zvítězí.

Text a foto: Luboš Hora-Kladno

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2018 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |