VOZÍČKÁŘI A VÝTAHY

Výtahy se staly nedílnou součástí života lidí, odkázaných na invalidní vozík. Třeba i kvůli tomu, aby se vůbec dostali do svých bytů, k lékaři, na rehabilitaci, na úřady… Ne všichni totiž můžou bydlet v přízemí, ne každý lékař může mít svoji ambulanci v přízemí a rehabilitační oddělení často bývají v suterénu. Takže „chvála výtahům“! Jenže jen do té chvíle, než zjistíte, že se do některého se svým vozíkem nevlezete. Například výtah v nejmenovaném zdravotnickém zařízení dost velkého města na Moravě. Prošel sice rekonstrukcí, ale zvětšit nešel. Takže musíte sundat stupačky, zarazit kolena na protější stěnu výtahu a doprovod poslat po schodech. Pokud máte trošku delší vozík, nebo vám nejdou sundat stupačky, máte smůlu – musíte si vybrat jiné zdravotnické zařízení.

Kapitolou samou o sobě jsou výtahy na klíč, nebo na čip, často i v nemocnicích. Chcete jít na vyšetření? Musíte mít doprovod, který vyběhne po schodech a řekne sestře, ať pro vás sjede výtahem. Nebo vše vyřídit telefonem. Doufám, že to už brzy vyřeší eurozámky a euroklíče i ve výtazích. Ale to, s čím se setkáte v jednom zdravotnickém zařízení tady u nás, s tím se asi jen tak nesetkáte.

Jsou zde dva nové prosklené výtahy, kterými ale vozíčkář jezdit nesmí. A dohlíží na to ochranka, která vozíčkáře ihned nasměruje na výtah starý, který sice také prošel rekonstrukcí, ale je pouze jeden pro všechny vozíčkáře a i pro všechny maminky s kočárkem. Do výtahu se vleze pouze jeden a tak často čekáte hodně dlouho, i když kousek dál dva nové výtahy stojí. O vyjádření, proč nesmí vozíčkáři používat dva nové výtahy, jsem hned po uvedení nových výtahů do provozu, požádala tehdejšího výkonného ředitele tohoto zdravotnického zařízení. Tady je jeho odpověď. Cituji:

„dobrý den. K Vašemu dotazu namířenému k užívání prosklených výtahů následující. Omlouvám se, ano takové rozhodnutí jsme přijali. Jde o technické rozhodnutí, v důsledku negativních zkušeností s poškozováním těchto výtahů. Výtahy nemají příliš velký přepravní manipulační prostor, vlivem nepozornosti při přepravě zejména kočárků docházelo k jejich poškozování. Což je stav u nových výtahů nežádoucí. Také s vozíčkem je obtížné v tomto výtahu manipulovat. Proto zdvořile žádáme o akceptaci přepravy velkoplošným výtahem.

Pro představu a upřesnění – „velkoplošný výtah“ o kterém je řeč, je široký asi jako ty nové, prosklené výtahy, pouze je delší.

Jenom mě tak napadá, že jsem tenkrát mohla ještě reagovat, že každý žadatel o elektrický vozík musí projít psychologickým vyšetřením, tudíž asi ví, že musí dávat pozor, aby výtah nepoškrábal (a tak malé zase ty výtahy nejsou). A co lidé chodící o berlích? Lidé nevidomí? Malé děti? Puberťáci? Starší lidé používající při chůzi chodítko? Tihle všichni přece také mohou (vědomě, nebo nevědomě) výtahy poškrábat, nebo oni snad ne, když jim je jízda těmito výtahy povolena?

Věra Schmidová

Napsat komentář