Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Petra

14. 11. 2017

Je po velkých problémech s drogami pevně odhodlána abstinovat

Šestatřicetiletá paní Petra z Prahy má za sebou již řadu nemalých problémů. Psychické problémy u ní začaly už v dětství. „Měla jsem halucinace a bludy. Ty se projevovaly například pocitem, že na mě padají skříně,“ vzpomíná Petra. Psychiatra sice nenavštívila, ale matka ji zavedla ke své známé léčitelce, která jí nasadila nějaké kapky. Již v období ranného dospívání se žel Petra dostala k drogám. „Bylo mi asi 15 let, když jsem začínala s pervitinem. Ten jsem nejprve jen šňupala, ale brzy jsem přešla na injekční aplikaci, která je pro vytvoření závislosti mnohem nebezpečnější a hlavně rychlejší,“ říká Petra. Po pouhém roce užívání pervitinu byla poprvé hospitalizována v tehdejší psychiatrické léčebně v Praze Bohnicích. „Normální detoxikační léčba trvá tři měsíce, ale já v léčebně strávila jen dva. Při odběru krve mi lékaři našli kombinovanou hepatitidu typu A a C. Přeložili mě na infekční oddělení,“ vysvětluje mladá pohledná žena. Později se u ní projevil i typ B, který je pro toxikomany nejtypičtější. Žloutenku prodělala postupem času opakovaně, což u pacientů s prodělanou hepatitidou není zrovna obvyklé.

PetraPetra

Sama se rozhodla léčit

Po prvních strastech mladého života Petra v toxikomanii pokračovala. Sama se k tomu vyjadřuje: „Vyzkoušela jsem snad všechny u nás dostupné drogy od těch nejlehčích tedy trávy až po ty nejtvrdší jako je heroin.V jednu dobu jsem propadla i alkoholu. Když jsem byla pod vlivem drogy, cítila jsem se perfektně. Když jsem ji neměla bylo mi zle. Nastávaly těžké abstinenční příznaky. Ty se projevovaly zvracením, silnými bolestmi ve svalech i kloubech. Absťáky jsem prodělala mnohokrát.“ V poslední době byla paní Petra už ve velmi těžkém stavu závislosti. Proto se sama a dobrovolně rozhodla pro léčbu, opět nastoupila do Bohnic. Zde se léčí od srpna letošního roku. Má sice nařízenou ochrannou léčbu, ale jen ambulantní. Její ústavní léčba je dobrovolná. Petra je ale odhodlána ústavní léčbu řádně ukončit a třeba si i přidat nějaký ten týden navíc. V současné době je její zdravotní stav nějakou dobu stabilizovaný. Léčbu už by mohla pomalu ukončit. Petra však stále vytrvává. „S propuštěním počítám někdy v listopadu. Chci se vrátit k matce a mému synovi a s drogami už definitivně přestat. Nejen vzhledem k sobě samé, ale i vzhledem k mým nejbližším,“uzavírá paní Petra.

I když má něco za sebou, není u této mladé ženy pozdě. Jaterní testy má již v pořádku. A pak... Má se kam vrátit. Matka a syn ji nezatratili a čekají na ni. To mnozí jiní jí podobní pacienti postrádají. Ona však má předpoklady i důvody zbavit se závislosti definitivně a natrvalo.

Text i foto: Luboš Hora-Kladno

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2018 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |