Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Kladno seniorům

9. 10. 2017

V největším středočeském městě Kladně rozhodně nezapomínají na ty dříve narozené.Svědčí o tom místní program s názvem ,,Kladno seniorům“. U zrodu tohoto programu stála již před lety firma SAMK (Sportovní Areály Města Kladna), která ve spolupráci se Statutárním městem Kladnem začínala organizovat a provozovat nejprve zdravotní cvičení. Ta se u lidí ve starobním důchodu setkala s mimořádně příznivým ohlasem a samotní senioři brzy projevili zájem o další aktivity. Ke zdravotním cvičením se záhy přidaly i kursy sebeobrany pro seniory, na kterých se podílela též kladenská Městská policie, i kulturní programy, při kterých zase firma SAMK spolupracuje s kladenským Městským divadlem.

Kladno seniorům

V lednu 2014 se k programu připojila i další známá kladenská organizace LABYRINT, která se do té doby věnovala výhradně dětem a jejich zájmové činnosti.

,,LABYRINT je zapojen do programu ,,Kladno seniorům“ již čtvrtým rokem. Naše organizace v rámci tohoto programu nabízí hned několik různých aktivit. Jedná se o kursy angličtiny, které jsou zcela naplněny, když v celkem šesti skupinách se učí anglicky více než 70 seniorů. V loňském školním roce byly ještě více naplněny zájmové kursy genealogie, které navštěvovala téměř stovka dříve narozených zájemců. Dále nabízíme vlastní programy s výstižnými názvy Notebook, Mobilní telefony a jak na ně, Digitální fotografie, Keramika, Tvůrčí klub a od října letošního roku by měl přibýt nový program s názvem Regionální dějiny Kladenska a Slánska. Zájem seniorů být i v důchodovém věku aktivní je velký,“ uvedl zaměstnanec LABYRINTU pan Zima, který sám vede kursy genealogie.

Program ,,Kladno seniorům“ je organizován tak, že jeho účastník si koupí na jeden rok průkazku a může pak libovolně podle svého zájmu navštěvovat po celý kalendářní rok jakýkoli program, jedno zda je organizován SAMKem , městem, nebo LABYRINTEM. Navíc v rámci jedné ceny, která navíc není nijak vysoká, může navštěvovat hned několik programů najednou. Pokud by to časově stíhal klidně i všechny. To ale není dost dobře možné, protože časově se některé programy vzájemně prolínají. Součástí programu ,,Kladno seniorům“ jsou navíc i dvě jednorázové akce LABYRINTU. Těmi je zářijový ,,Den pro seniory“ a listopadová ,,Výroba adventních věnců“.

Lidé v důchodovém věku se často cítí nevytíženi a navíc se rádi setkávají se svými vrstevníky. Právě v tom jim pomáhá kladenský program ,,Kladno seniorům“.

Luboš Hora-Kladno

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2018 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |