Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Jaroslav Vinš

3. 1. 2018

Život s bypassem bez problémů

Dnes již sedmdesátiletý bývalý vynikající hokejový obránce Kladna, sedminásobný mistr republiky a vítěz Poháru mistrù evropských zemí Jaroslav Vinš je v počtu odehraných hokejových zápasù kladenským rekordmanem. Odehrál jich více než tisícovku. Na vrcholové úrovni hrál lední hokej až do svých 39 let, další čtyři roky přidal v nižších soutìžích. V celé historii kladenského hokeje je tak skutečnou legendou.

Jaroslav Vinš Jaroslav Vinš

Problémy se srdcem

Ke konci roku 2013 se u mě poprvé začaly projevovat srdeční problémy. Měl jsem tehdy nepříjemné bolesti na prsou. Nejdříve jsem si myslel, že jsem se jen nadýchal studeného vzduchu. Když se ale stejné problémy asi po dvou měsících opakovaly, už jsem raději navštívil svého obvodního lékaře,“ vzpomíná pan Vinš. Lékař ho poslal na odběr krve, který dopadl špatně, a proto byl bývalý hokejista okamžitě hospitalizován v kladenské nemocnici. Tam prodělal další odborná vyšetření. Jejich výsledek? Srdeční infarkt. Vinše proto převezli do pražského IKEMu, kde postoupil operaci srdce, při které mu byl voperován bypass. Bylo to v lednu 2014. „Operoval mě profesor Pirk, dodnes na něj a především na jeho skutečně lidský přístup k pacientùm velmi rád vzpomínám,“ říká Jaroslav Vinš. Po operaci ho ještě čekal třítýdenní pobyt v lázních Poděbrady. „Po návratu z lázní jsem se cítil okamžitě dobře a stejně se cítím i doposud. Od operace uběhly už čtyři roky a za celou tu dobu jsem žádné problémy neměl." uvádí Jaroslav Vinš.

Voperovaný bypass ho v životě nijak neomezuje, mùže dělat cokoli. Na hokej dnes chodí již jen jako divák, ale zato je stále pracovně velmi aktivní. Vedení rodinného podniku, kterým je Fit-Centrum s bistrem, sice již předal svému synovi, ale stále v něm vypomáhá. Kromě toho hlavně v sezoně jezdí často na chatu na Strakonicku a tam pracovně také určitě nezahálí.

Text i foto: Luboš Hora-Kladno

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2018 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |